Dotacja dla bielskiego szpitala z budżetu województwa śląskiego. Ponad 9 mln zł na inwestycje

Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej

Redakcja

21 marca 2024

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał ponad 9,4 mln zł dotacji z budżetu województwa śląskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na zaplanowane w bieżącym roku inwestycje.

Ponad 3,7 mln zł z całej puli środków Szpital Wojewódzki przeznaczy na modernizację dwóch sal Centralnego Bloku Operacyjnego.

- Roboty budowlane pochłoną około 2,9 mln zł. Za około 1,3 mln zł kupiony zostanie nowy sprzęt. Będą to - stół operacyjny, kolumny anestezjologiczne, kolumny chirurgiczne, lampy operacyjne z wyposażeniem i negatoskopy cyfrowe – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego Łukasz Matlakiewicz.

Kolejne 4,3 mln zł z dotacji bielska placówka przeznaczy na przebudowę Pracowni Endoskopii. Pomieszczenia zostaną tak zmodernizowane, aby wykonywać tam badania w znieczuleniu ogólnym.

Wydzielona zostanie specjalna sala do wybudzeń. Powstaną także trzy odrębne sale zabiegowe: do gastroskopii, kolonoskopii i ERCP. To ostanie badanie wykonuje się w diagnostyce przewodów żółciowych oraz trzustkowych.

Zakupiony będzie również nowy sprzęt: wieża endoskopowa, dwa videogastroskopy oraz videokolonoskopy.


- Endoskopia jest niezwykle istotnym badaniem, ponieważ pozwala lekarzowi zobaczyć to, czego nie można zdiagnozować przy pomocy np. USG. Obserwujemy, że z roku na rok wykonujemy coraz więcej badań w Pracowni Endoskopii Szpitala Wojewódzkiego. Jej modernizacja pozwoli na pewno zwiększyć komfort leczenia pacjentów i szybszą diagnostykę chorych – podkreśla Łukasz Matlakiewicz.

Kolejne 1,2 mln zł dotacji Szpital Wojewódzki przeznaczy na zakup aparatu do znieczulenia i echokardiografu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Na Oddziały Urologii i Onkologii Urologicznej, a także na Oddział Ginekologiczno-Położniczy zostaną kupione nowe aparaty USG.

powiązane artykuły:

Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej
Lokalne 28 lutego 2024

22 lutego podczas LXVIII sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radni podjęli uchwałę w sprawie

Szpital Wojewódzki w Bielsku Białej
Lokalne 2 stycznia 2024

Inwestycje warte ponad 20 mln złotych zrealizuje w 2024 roku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3