Lekarze z Katowic po raz pierwszy za sterami robota chirurgicznego „Da Vinci”

364105473 773150881481257 1895833887535757929 n

Redakcja

7 września, 2023

Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze Śląskiego Szpitala Urologicznego przy Strzeleckiej w Katowicach zasiądą za sterami konsoli sterującej ramieniami robota. W czwartek i piątek wykonają pierwsze operacje całkowitej prostatektomii (usunięcia prostaty).

Zabiegi z użyciem ultranowoczesnego robota, finansowane przez NFZ odbywają się w Katowicach od września ubiegłego roku. Do tej pory przeprowadzono ich już 230. Jednak za każdym razem do pacjentów zakwalifikowanych do operacji Robotem da Vinci przyjeżdżali specjaliści z Warszawy. 

Dzięki umiejętnościom nabytym przez katowickich lekarzy dr n. med. Michała Białożyta i lek. specj. Karola Wieczorka, możliwe będzie zwiększenie dostępności małoinwazyjnych procedur leczniczych dla mieszkańców regionu. 

Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, przyspieszając powrót do pełnej aktywności fizycznej. Robot daje lekarzowi możliwość wysokiej precyzji preparowania tkanek oraz eliminuje drżenie rąk chirurga. Pacjent po prostatektomii, dzięki robotowi zachowuje trzymanie moczu oraz ma większe szanse na zachowanie potencji. 

Operacje z wykorzystaniem Robota da Vinci to jedne z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych procedur chirurgii znikomoinwazyjnej. Amerykański robot pracuje na salach operacyjnych na całym świecie od 1999 roku. Ten wykorzystywany do operacji urologicznych przeprowadzanych w Śląskim Szpitalu Urologicznym jest jedynym w regionie.

Z obota da Vinci korzysta już na całym świecie 66 tysięcy lekarzy różnych specjalności.

powiązane artykuły:

Kupilas urologia 2023
Lokalne 21 lipca, 2023

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze korzystają z najnowszych technologii, które w połącz

Szpita Miejski w Zabrzu
Lokalne 16 lutego, 2023

Najnowocześniejszy na świecie robot do wszczepiania protez kolan zajął się operacją w Szpitalu M

Chirrobotyczna1
Lokalne 7 lipca, 2022

Zespół oddziału urologii i urologii onkologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadził

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.9µg/m3 PM2.5: 7.3µg/m3