Robot pomaga gliwickim urologom

Kupilas urologia 2023

Redakcja

21 lipca, 2023

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze korzystają z najnowszych technologii, które w połączeniu z ich umiejętnościami oraz doświadczeniem, sprawiają cuda. 

W gliwickiej placówce już od roku przeprowadza się operacje za pomocą precyzyjnego robota. Dzięki temu wszystkie działania są skuteczniejsze i mniej inwazyjne. Nowa technologia wspiera zwłaszcza urologów ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, którzy mogą skutecznie likwidować guzy w nerkach bez usuwania tych ważnych narządów. 

- Po przeprowadzeniu 150 operacji prostatektomii radykalnej stanowiących metodę leczenia raka prostaty, idziemy dalej, rozwijamy się i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające nerkę oraz nefrektomie (operacje radykalne). Nie jest to na pewno nasze ostatnie słowo i mamy plany rozwoju chirurgii robotycznej w Gliwicach – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pacjenci gliwickiego szpitala otrzymują niezwykle skuteczną pomoc w przypadku stwierdzenia guza nerki podejrzanego o nowotworowy charakter. Operacje i zabiegi są precyzyjne. - W operacjach laparoskopowych nie mamy aż tak dobrego wglądu, operacje robotyczne wykonywane są w technologii 3D i w powiększeniu, możemy lepiej zobrazować miąższ nerki, zobaczyć granice pomiędzy patologią czyli guzem a obszarem prawidłowym. Pacjent traci mniej krwi, szybciej wraca do sił po zabiegu, a rekonwalescencja przebiega lepiej – podkreśla dr Kupilas.


fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3