Cesarskie granice, najstarszy tunel w Polsce, górskie wiadukty! Zmień codzienną podróż w niezapomnianą przygodę

Cesarskie granice najstarszy tunel w Polsce górskie wiadukty

Redakcja

16 lutego, 2023

Codziennie podróżujecie do pracy koleją? Codziennie ten sam wiadukt, te same przystanki, stacje, drzewa, osiedla, a nawet inni podróżni, którzy również regularnie korzystają z transportu kolejowego o tej samej godzinie. Czy to jednak oznacza, że rutynowa podróż musi być nudna i bez kolorytu? Udowodnimy Wam, że wystarcza odrobina wyobraźni oraz niewielka dawka wiedzy, aby zwykła z pozoru podróż stała się przygodą przez historię naszego regionu.

Cesarskie i królewskie granice.

Jedna z najbardziej uczęszczanych linii komunikacyjnych w województwie śląskim, czyli połączenie pomiędzy Częstochową a Katowicami. Ciągły ruch, stare dworce kolejowe w Zawierciu, Będzinie oraz Sosnowcu, a także wszechobecne lasy, gdzieś pomiędzy stacją Poraj a Dąbrową Górniczą.

To szlak dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, czyli jednej z najstarszych linii kolejowych na obszarze obecnej Polski, ale także w dawnym Cesarstwie Rosyjskim. Historia tego połączenia kolejowego związana jest nie tylko z pierwszym kursem polskiego maszynisty, ale także z dramatycznymi dziejami naszego kraju. To właśnie Koleją Warszawsko-Wiedeńską transportowano żołnierzy tłumiących powstanie styczniowe, czy zamieszki w Zagłębiu Dąbrowskim w 1905 roku.

Na dworcu kolejowym w Sosnowcu, w trakcie powstania styczniowego doszło do potyczki zbrojnej pomiędzy powstańcami a żołnierzami rosyjskimi. Dodatkowo to właśnie mostem w Szopienicach na Górny Śląsk wkraczały wojska polskie w 1922 roku, po przyznaniu Polsce wschodniej części obszaru plebiscytowego. Możemy na moment zamknąć oczy i przenieść się w te czasy!

Podróżując linią kolejową do Krakowa, przekraczamy kolejne cesarskie granice, obserwując Trójkąt Trzech Cesarzy, gdzie stykały się trzy XIX-wieczne imperia europejskie, Cesarstwa Niemiec, Austro-Węgier oraz Rosji. Ślady przeszłości znajdziemy nawet w Bytomiu, gdzie remontowany dworzec w okresie międzywojennym posiadał peron prowadzący… do Polski. Ślady tych rozwiązań widoczne są do dzisiaj.

Zabytkowe tunele i habsburski splendor.

Historia i granice to jedno, ale nie zapominajmy o zabytkowej infrastrukturze. Tunel kolejowy biegnący pod centrum Bielska-Białej to rozwiązanie fenomenalne, również z punktu widzenia turystycznego. Widok z okien pociągu na oświetlone ulice pełne secesyjnych kamienic może Was rozkochać. Warto spojrzeć za okno, nawet jeżeli podróżujemy tą linią setny raz! W szczególnie dlatego, że jej początki związane są z habsburską przeszłością miasta oraz nieodległego Żywca.

W góry!

Możemy szczerze zazdrościć wszystkim, którzy codziennie podróżują linią kolejową pomiędzy Rybnikiem a Katowicami, oraz Wisłą Głębce i Ustroniem. Obie te linie charakteryzują się rekordowymi w skali regionu, ale także kraju elementami infrastruktury. Wysokie, żelbetowe mosty nad wiślańskimi dolinami to niemal klasyka beskidzkich panoram. Niewiele osób wie, że tunel w Rydułtowach położony na linii kolejowego pomiędzy Rybnikiem a Katowicami, to najstarszy tunel kolejowy w Polsce oraz najdłuższy taki obiekt w województwie śląskim. Oznacza to, że codzienna podróż to de facto możliwość przeżycia czegoś szczególnego. Powiadają, że górale nie chodzą w góry, Wy odkryjcie perełki w trakcie codziennych podróży pociągiem!

powiązane artykuły:

turystyka kolejowa na śląsku
Turystyka 15 stycznia, 2023

Jak często podróżujecie pociągami tylko dlatego, aby podróżować pełnymi wspaniałych panoram linia

zwiedzanie śląska pociągiem
Turystyka 17 stycznia, 2023

Czy kiedykolwiek zabytki industrialu budziły Waszą wyobraźnię? Upiorne wnętrza wielkich hal, masz

15 kolejami do krainy Wiedzmina
Turystyka 21 stycznia, 2023

Słowiańskie legendy, utopce, beboki, szarleje i upiory! To wszystko znajdziecie w województwie śl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3