94 lata temu urodził się Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz Kancelaria Senatu 2005

Redakcja

16 lutego, 2023

Jeden z najważniejszych reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Wprowadził historię i kulturę Górnego Śląska na światowe salony. Kazimierz Kutz obchodziłby dzisiaj 94. urodziny. 

Kazimierz Kutz Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, które dzisiaj są częścią Katowic. W 1955 roku zakończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Akademii Filmowej. Po szkole rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą. Został jego asystentem przy filmie „Pokolenie", a w 1956 r. pracował jako drugi reżyser na planie „Kanału”.

Momentem przełomowym w karierze Kutza był 1970 rok. Reżyser z Szopienic rozpoczął cykl filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach. Pierwszą produkcją był film „Sól ziemi czarnej”. Obraz ten, chociaż opowiadający i komentujący Ślązaków, zdobył uznanie na całym świecie. Kutz otrzymał wiele nagród, w tym Grand Prix na festiwalu w Grenoble.

Rok później wyreżyserował „Perłę w koronie”. Zagrali w nim między innymi Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert. To znana prawie wszystkim opowieść o miłości młodego górniczego małżeństwa, splecioną z historią walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni. Za „Perłę w koronie” również reżyser otrzymywał kolejne ważne nagrody, w tym Złoty Globus na festiwalu w Mediolanie.

Tak zwany "Śląski tryptyk" zamknął w 1979 roku film „Paciorków jednego różańca”. 

Nie można też zapomnieć o innych wybitnych dziełach Kazimierza Kutza. „Na straży swej stać będę” z 1983 roku,  „Śmierć jak kromka chleba” z 1994 roku; komedia „Pułkownik Kwiatkowski” (1995) oraz „Zawrócony” (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego. 

Był również reżyserem teatralnym. Pracował dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Wiele spektakli Kutz wyreżyserował również w Teatrze Telewizji.

Kazimierz Kutz po przemianach w 1989 roku zdecydował, że nie tylko będzie komentował polską i śląską rzeczywistość, ale aktywnie weźmie udział w tworzeniu nowego systemu.  W latach 1997-2007 był senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-05 był wicemarszałkiem Senatu. Od października 2007 r. został posłem Platformy Obywatelskiej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. ubiegał się  o mandat w okręgu śląskim, startując z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch.

Zmarł 18 grudnia 2018 w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.5µg/m3 PM2.5: 7.1µg/m3