Jeden z najważniejszych reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Wprowadził historię i kulturę Górnego Śląska na światowe salony. Kazimierz Kutz obchodziłby dzisiaj 94. urodziny.
Kazimierz Kutz Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, które dzisiaj są częścią Katowic. W 1955 roku zakończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Akademii Filmowej. Po szkole rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą. Został jego asystentem przy filmie „Pokolenie", a w 1956 r. pracował jako drugi reżyser na planie „Kanału”.
Momentem przełomowym w karierze Kutza był 1970 rok. Reżyser z Szopienic rozpoczął cykl filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach. Pierwszą produkcją był film „Sól ziemi czarnej”. Obraz ten, chociaż opowiadający i komentujący Ślązaków, zdobył uznanie na całym świecie. Kutz otrzymał wiele nagród, w tym Grand Prix na festiwalu w Grenoble.
Rok później wyreżyserował „Perłę w koronie”. Zagrali w nim między innymi Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert. To znana prawie wszystkim opowieść o miłości młodego górniczego małżeństwa, splecioną z historią walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni. Za „Perłę w koronie” również reżyser otrzymywał kolejne ważne nagrody, w tym Złoty Globus na festiwalu w Mediolanie.
Tak zwany "Śląski tryptyk" zamknął w 1979 roku film „Paciorków jednego różańca”.
Nie można też zapomnieć o innych wybitnych dziełach Kazimierza Kutza. „Na straży swej stać będę” z 1983 roku, „Śmierć jak kromka chleba” z 1994 roku; komedia „Pułkownik Kwiatkowski” (1995) oraz „Zawrócony” (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.
Był również reżyserem teatralnym. Pracował dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Wiele spektakli Kutz wyreżyserował również w Teatrze Telewizji.
Kazimierz Kutz po przemianach w 1989 roku zdecydował, że nie tylko będzie komentował polską i śląską rzeczywistość, ale aktywnie weźmie udział w tworzeniu nowego systemu. W latach 1997-2007 był senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-05 był wicemarszałkiem Senatu. Od października 2007 r. został posłem Platformy Obywatelskiej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. ubiegał się o mandat w okręgu śląskim, startując z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch.
Zmarł 18 grudnia 2018 w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.