
Bezrobotni z Rudy Śląskiej, będą wykonywali prace remontowe i porządkowe. W ramach aktywizacji zawodowej przepracują 18 tysięcy godzin. Mowa o 45 klientach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy będą uczestniczyć w pracach społecznie użytecznych. Planowany czas wykonywania prac to okres od stycznia do grudnia 2023 roku.
- To rozwiązanie sprawdza się w naszym mieście od kilku lat, dlatego jak najbardziej warto je kontynuować. To duża szansa dla osób korzystających z tej formy aktywizacji. Dla nich często jest to początek nowej drogi zawodowej, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Dzięki tym działaniom wielu z uczestników znalazło zatrudnienie na rynku pracy – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
Warunkiem uczestnictwa w pracach społecznie użytecznych jest korzystanie z pomocy społecznej i rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku.
- W 2023 roku rozpoczęcie działań zaplanowaliśmy na styczeń. Jesteśmy elastyczni i otwarci na realizację nowych potrzeb, np. pomocy seniorom czy też osobom z niepełnosprawnościami. Część osób realizujących prace społecznie użyteczne może wykonywać prace związane ze zrzuceniem węgla, a tym samym wspomagać w zapewnieniu ogrzewania w trudnym sezonie zimowym – dodaje Krystian Morys.
W zależności od predyspozycji oraz możliwości, uczestnicy prac społecznie użytecznych wykonują różnego rodzaju zadania. Są to prace budowlano-wykończeniowe (np. skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, tynkowanie i szlifowanie ścian, proste prace hydrauliczne), pomocnicze przy robotach remontowo–budowlanych (przygotowywanie i sprzątanie stanowisk pracy), porządkowe (np. zamiatanie, konserwacja płotów, koszenie trawników, grabienie liści, odśnieżanie), porządkowe wewnątrz pomieszczeń, pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów, prace o charakterze pomocniczym związane z funkcjonowaniem placówki, w której są wykonywane, niewymagające dodatkowych uprawnień.
Zadania w ramach prac społecznie użytecznych wykonywane są w Rudzie Śląskiej na terenie nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych, które są własnością miasta i stanowią miejsce zamieszkania mieszkańców lub działań na rzecz społeczności lokalnej. Przeprowadza się je także w mieszkaniach chronionych znajdujących się w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych lokalach i miejscach na terenie miasta.