Czy pijesz wystarczająco dużo wody? Poznaj kilka wskazówek, jak pić odpowiednią ilość

Aplikacja przypominajaca o piciu wody

Redakcja

8 września 2022

Każdy organizm składa się głównie z wody i jest ona niezbędna do życia. Mówi się, że optymalne jest picie 2 litrów wody dziennie, choć tak naprawdę dużo zależy od masy ciała, a także temperatury, warunków, stylu życia. Jedna osoba potrzebuje więcej wody, a inna mniej. Generalnie jednak powinno się pić przynajmniej ok. 2 litrów, czyli 8-9 szklanek dziennie. Poznaj kilka wskazówek, jak pić odpowiednią ilość wody każdego dnia.

Pobierz aplikację, która będzie Ci przypominać o wypiciu wody 

Bardzo popularnym sposobem, który pomaga pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody jest aplikacja na smartfon. Wystarczy wprowadzić podstawowe informacje takie jak waga, płeć, tryb życia, ilość wody jaką spożywa się w jedzeniu, np. (zupach czy jogurtach). Należy również podać parametry dotyczące temperatury otoczenia. W ten sposób aplikacja taka jak Hydro może wyliczyć, ile wody potrzebujesz danego dnia. Można też często samodzielnie zdefiniować godziny przypomnienia o wypiciu wody. To znaczy, że o danej godzinie aplikacja włączy przypominający alarm. Warto porównać aplikacje, by wybrać tę o najlepszych funkcjach. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że bez regularnego wprowadzania danych tutaj się nie obejdzie. 

Zawsze miej ze sobą butelkę z wodą 

Pamiętaj, gdziekolwiek jesteś, zawsze miej ze sobą butelkę z wodą. Ważne by nie była to butelka plastikowa. Dla ekologii, ale i dla własnego zdrowia wybierz szklaną lub wykonaną ze stali nierdzewnej, zatem butelkę wielorazowego użytku. Możesz przelewać do niej filtrowaną wodę kranową. Warto zakupić dzbanek z filtrem i pić wodę z kranu. Dzięki temu nie generuje się dodatkowego plastiku, ale też nie spożywa się jego drobinek, które bardzo często w butelkowanej wodzie się znajdują. Jeżeli szukacie wysokiej jakości butelek, to takie oferuje Waterdrop. Wśród dostępnych modeli znajdziesz stalowe, zarówno takie w pastelowych barwach, jak i ze zwierzątkami - idealne dla dzieci. Staraj się dobre nawyki pielęgnować w całej Twojej rodzinie i zapewnij każdemu taką butelkę. 

Jeśli nie lubisz smaku czystej wody, dodaj do niej mikrodrink 

Specjalne mikrodrinki do rozpuszczania w wodzie zawierające nie tylko witaminę C, ale i E, a także B1, to świetny pomysł na uzupełnienie wody o cenne witaminy, a także uzyskanie lepszego smaku. Możesz zdecydować się na smaki owocowe, ale i mikrodrinki pobudzające, np. zawierające guaranę. Wystarczy rozpuścić tabletkę w określonej ilości wody, by cieszyć się jej smakiem. Jednocześnie to lepszy wybór niż soki do wody, bo są mało kaloryczne. 

Wyrób w sobie rutynę picia wody 

Rutyna jest bardzo ważna, by pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, dlatego jeśli jesteś w kuchni wypij choćby kilka łyków wody i zainstaluj aplikację przypominającą o piciu wody. Gdy wstajesz rano zacznij od szklanki wody, a następnie przejdź do rutynowej toalety. Do śniadania możesz zamiast wody wypić  inny napój. Zdrowa herbata zawierająca wyciąg z ziół i owoców świetnie się sprawdzi. Pamiętaj, by pić po każdym posiłku. Nawet po przekąsce sięgnij po kilka łyków wody. Pamiętaj też o szklance wody przed snem, bo taka rutyna pozytywnie wpływa na trawienie. 

Pamiętaj, że woda jest także w produktach żywnościowych i sięgaj po te zawierające dużo wody 

Jeśli masz problem z piciem samej wody, to musisz wiedzieć, że sięganie po jogurty pitne z płatkami na śniadanie czy też zupy na obiad częściowo może zaspokoić deficyt wody. Są też takie produkty żywnościowe, które wody zawierają wyjątkowo dużo i tu na pewno należy wymienić owoce. Pamiętaj zatem o regularnym spożywaniu jabłek czy pomarańczy jesienią i zimą, z kolei latem sięgnij po soczystego arbuza.            

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3