1000 drzew w miesiąc. Nowe nasadzenia w Sosnowcu

Targowa

Redakcja

17 października, 2023

1000 drzew w nieco ponad miesiąc. Taki będzie efekt podpisanej przez Sosnowiec umowy na nowe nasadzenia. W mieście przybędzie również kilka tysięcy krzewów.

Zdecydowanie najwięcej będzie drzew liściastych, na terenie miasta pojawi się ich 950.

- Po raz pierwszy w Sosnowcu zostanie zastosowany system podziemnego kotwienia drzew. Tak będziemy robić w przypadku nasadzeń na terenie Egzotarium. Polega to na tym, że zamiast palików wokół sadzonki, drzewo stabilizuje się przy pomocy specjalnych kotw wbijanych pod gruntem, tak, że praktycznie ich nie widać – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. 

Na terenie przy Egzotarium pojawią się różne odmiany klonu, będą też brzozy i graby.

Sporo nasadzeń będzie można obserwować w Zagórzu w rejonie ulic: Lubelskiej, Białostockiej, Koszalińskiej, Dworskiej oraz Gwiezdnej. Nowe drzewa pojawią się również w rejonie ul. Wojska Polskiego, Mokrej, Dietla, Jodłowej, Sikorskiego, Rybnej, Będzińskiej, Powstańców oraz na Rybaczówce. Dominować będą buki, brzozy, klony oraz różne odmiany wiśni. Dodatkowo nasadzonych zostanie kilkadziesiąt drzew iglastych - sosny czarnej. Wedle zapisów umowy nasadzane drzewa muszą mieć przynajmniej 14 cm w obwodzie na wysokości jednego metra. Sosnowiecka zieleń wzbogaci się również o prawie 3 tysiące różnych krzewów.

Za nasadzenia będzie odpowiadała firma Markflor z Krakowa, która musi się z nimi uporać do grudnia. Wszystkie prace będą kosztowały 1,4 mln zł. Na wykonawcy będzie spoczywał obowiązek pielęgnacji w okresie trzech lat od dnia nasadzenia.

powiązane artykuły:

Mieszkanie chronione 4
Lokalne 13 października, 2023

Rodzina zastępcza z Sosnowca, która będzie pełniła funkcję pogotowia rodzinnego dla co najmniej t

129711
Lokalne 12 października, 2023

Trwa budowa nowej siedziby pogotowia w Sosnowcu. Ale zanim budynek powstanie, województwo śląskie

IMG 20231010 125741
Lokalne 11 października, 2023

Nowe Egzotarium w Sosnowcu jest już prawie gotowe! Już pojawili się "pierwsi" mieszkańcy. Trwają

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3