Nowe Egzotarium w Sosnowcu! Byliśmy w środku i znamy datę otwarcia!

IMG 20231010 125741

Redakcja

11 października, 2023

Nowe Egzotarium w Sosnowcu jest już prawie gotowe! Już pojawili się "pierwsi" mieszkańcy. Trwają ostatnie przygotowania, a my byliśmy już w środku, żeby pokazać wam jak wygląda to miejsce po generalnej przebudowie.

ZOBACZ WIDEO - NOWE EGZOTARIUM W SONOWCU

Egzotarium w Sosnowcu powstało w latach 50-tych XX wieku, chociaż pierwsze plany pojawiły się jeszcze przed drugą wojną światową. Po prawie 70-latach obiekt wymagał generalną przebudowę. W 2020 roku została podpisana umowa, natomiast jeszcze w tym roku nowe Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie otwarte dla mieszkańców regionu i całej Polski.

Koszt całej inwestycji to prawie 70 mln złotych, natomiast wsparcie ze środków Unii Europejskiej to ok. 15 mln złotych. - Bez wsparcia finansowego z UE takie inwestycje albo nie powstawałyby, albo powstawałoby ich mniej. Dlatego tak często przypominamy, jak ważne jest, żeby środki unijne jak najszybciej trafiły do naszego kraju - powiedział prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. 

- Oddanie Egzotarium jest olbrzymim wyzwaniem. Takie miejsca są potrzebne. To bardzo ciekawe miejsce. Jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że środki europejskie są niepotrzebne, jest zwykłym kłamcą - skomentował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Poznaliśmy też datę otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium dla zwiedzających. To 2 grudnia 2023. 

IMG 20231010 132527

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3