Dlaczego płacimi tak dużo za prąd, gaz i ciepło? Samorządowcy wskazują na przyczynę

Ogrzewanie

Katarzyna Kulyk

1 marca 2023

Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich w kampanii informacyjnej, która ma pokazać najważniejsze problemy społeczno-gospodarcze, jakie dotykają mieszkańców oraz miasta. Premiera pierwszego spotu odbyła się 28 lutego podczas konferencji prasowej ZMP i UMP w Senacie.

Rusza szeroka kampania informacyjna, która ma pokazać konsekwencje w podwyżkach cen ciepła, energii, gazu czy ubytki w lokalnych budżetach, za którymi stoi rząd. Akcja to także przejaw niezgody na akt dyskryminacji mieszkańców miast ze strony partii rządzącej.

Spot „Nasze drogie ciepło” to pierwszy materiał filmowy wypuszczony z inicjatywy wyżej wspomnianych organizacji, które zrzeszają miasta. Ma on między innymi wyjaśnić w jak najprostszy sposób mieszkańcom skąd biorą się owe podwyżki.

-Na co dzień obserwujemy, że mieszkańcy szukają winnych podwyżek chociażby swoich czynszów. Złość niesłusznie kierują w stronę spółdzielni, wspólnot, lokalnych ciepłowni czy samorządów. A rzeczywista odpowiedzialność jest w zupełnie innym miejscu. Poprzez serię filmów pokażemy przykładowo, że wysokie ceny ciepła systemowego to wyłącznie wynik działań i zaniedbań polskiego rządu - mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i sekretarz Zarządu ZMP.

W najbliższych tygodniach będziemy mogli zobaczyć kolejne spoty w ramach kampanii, która ma startować w internecie, telewizji oraz radiu. Organizacje chcą dotrzeć do jak najszerszej publiczności.

- Naszym celem jest dotarcie z prawdą do każdego obywatela. Państwowe spółki łupią miasta, a konsekwencje tego ponoszą nasi mieszkańcy. Przykładowo ceny za gaz dla ciepłownictwa są nadal horrendalnie wysokie mimo radykalnych i trwałych spadków na giełdzie. To jest zwykła grabież dokonywana przez rząd w biały dzień - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, członek Zarządu ZMP.

powiązane artykuły:

Money 2298505 1280
Lokalne 2 stycznia 2023

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach, Sąd Apelacyjny w Katowicach rozstrzygnął prawo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3