Urzędniczki z Sosnowca skazane za wyłudzanie podatku VAT

Money 2298505 1280
Kastelik

Szymon Kastelik

2 stycznia 2023

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach, Sąd Apelacyjny w Katowicach rozstrzygnął prawomocnie sprawę działalności 12 oskarżonych, którzy w zorganizowanej grupie przestępczej zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT wyszukując min. osoby pełniące rolę „słupów” w firmach wykorzystywanych w tym celu.

Grupa działała w okresie od listopada 2014 roku do stycznia 2016 roku, a założyły ją... dwie pracownice urzędy skarbowego w Sosnowcu. - W toku śledztwa ustalono, że dwie pracownice urzędu stworzyły sieć firm „słupów”, których celem było wyłudzanie nienależnych zwrotów podatku VAT. Na potrzeby przestępczego procederu oskarżone nabyły cztery spółki, których jedynym źródłem finansowania były zwroty podatku VAT. W celu pozorowania obrotu gospodarczego, fałszowały faktury VAT oraz inne dokumenty, które następnie przedkładały do rozliczenia podatku - informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Na prezesów zarządu oraz prokurentów mianowały członków swoich rodzin i znajomych. Wynajmowały one pomieszczenia biurowe i magazynowe, zatrudniły pracowników oraz nawiązały współpracę z firmami transportowymi. Wszystko robiły w godzinach swojej prawdziwej pracy w urzędzie.

- Obie oskarżone urzędniczki przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły obszerne wyjaśnienia opisując sposób wyłudzenia podatku VAT oraz działania spółek słupów. Nadto do zarzutów przyznały się jeszcze trzy inne osoby, które na zlecenie urzędniczek objęły funkcję prezesów zarządu oraz prokurentów spółek uczestniczących w karuzeli podatkowej. W okresie od listopada 2014 roku do stycznia 2016 roku członkowie grupy uzyskali z tytułu dokonanych zwrotów podatku VAT 750.000 złotych, natomiast kolejne 2.500.000 złotych usiłowali wyłudzić - dodaje prokuratura. 

Akt oskarżenia był gotowy w grudniu 2018 roku. Dwa lata później Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok, skazując 10 osób na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 4 lat, a w stosunku do dwóch osób zawieszając wykonanie kary 1 roku na okres 3 lat, przy czym uznał, że tylko cztery osoby w tym dwie pracownice urzędu działały w grupie przestępczej.Część osób skazanych złożyła odwołanie, a prokurator złożył apelację.

Sąd Apelacyjny stwierdził, że kary w zawieszeniu w stosunku do dwóch osób, które pełniły w tym procederze rolę słupów są zbyt łagodne i wymierzył im kary ponad jednego roku bezwzględnego więzienia, w pozostałym zakresie utrzymał wyrok w mocy.

Wyrok ten jest prawomocny i tym samym oskarżeni trafią do więzienia nawet na okres 4 lat, a w stosunku do oskarżonych działających w ramach grupy przestępczej została orzeczona zapłata solidarnie w ciągu roku na rzecz Skarbu Państwa łącznej kwoty 250 000 złotych, jako częściowego obowiązku naprawienia szkody.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3