Zmiany na stacji Czechowice-Dziedzice. Będzie szybciej, wygodniej i bezpieczniej

20221014121424 OT 1882

Redakcja

15 października 2022

Zmiany w Czechowicach-Dziedzicach i Zabrzegu, gdzie podróżni wsiadają do pociągów na nowych peronach. PKP zmienia węzeł czechowicki. Będzie bezpieczniej i wygodniej. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg za 1,4 mld zł poprawia warunki podróży i przewozu towarów. Dofinansowanie zapewnione jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Podróżni wsiadający lub wysiadający w Czechowicach-Dziedzicach korzystają z nowego peronu. Jest nowa wiata, a zabytkowa została odnowiona i znajduje się w południowej części peronu. Są nowe ławki, informacja pasażerska, czytelne oznakowanie i jasne oświetlenie. Bezpieczne dojście na nowy peron zapewnia przejście podziemne. Będą też windy. Prace postępują przy budowie drugiego peronu, który będzie oddany do użytku w połowie 2023 r.. Wymieniany jest tor.

Postęp prac obserwowali w piątek ,14 października minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

- Sprawny i innowacyjny transport na światowym poziomie zwiększa przepływ ludzi i towarów przez Polskę, a w konsekwencji stanowi koło zamachowe rozwoju polskiej gospodarki na wielu płaszczyznach. Jestem przekonany, że zmodernizowana infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo oraz konkurencyjność transportu kolejowego na terenie województwa śląskiego. Efekty tych prac znacznie poprawią też komunikację między najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie całego kraju – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

- Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na obszarze węzła kolejowego w Czechowicach Dziedzicach jest  ważna dla ruchu regionalnego, międzywojewódzkiego oraz połączeń międzynarodowych. Z wykonanych prac już korzystają podróżni na stacjach i przystankach. Zwiększy się również oferta kolei, jako ekologicznego i bezpiecznego środka transportu na trasach europejskich i krajowych – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Stacja Czechowice-Dziedzice wyposażona jest w lokalne centrum sterowania (LCS), z którego dyżurni ruchu dbają o bezpieczeństwo i sprawny przejazd na liniach kolejowych. Z LCS nadzór nad ruchem pociągów obejmuje stację Czechowice-Dziedzice, przystanek Zabrzeg oraz tzw. posterunki odgałęźne Most Wisła i Ochodza. Po zakończeniu inwestycji do LCS zostaną dołączone kolejne stacje oraz posterunki od Tychów do Zebrzydowic. 

Prowadzone są bezpośrednie połączenia między Goczałkowicami a Zabrzegiem po odnowionej łącznicy. Takie rozwiązanie nie wymaga wjazdu do stacji Czechowice pociągów z Katowic do Cieszyna, Skoczowa czy Zabrzegu. Budowane są nowe perony na przystanku Goczałkowice-Zdrój. Układany jest też nowy tor między Goczałkowicami a Czechowicami wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem. Ten etap zadania powinien zakończyć się w kwietniu 2023 r.

- Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Linie kolejowe będą dostosowane do wymogów transeuropejskiej sieci transportowej. Projekt zapewnia wzrost konkurencyjności kolei względem innych środków transportu. Składy pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę 47 km torów i 56 km sieci. Wymiana 119 rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów wpłynie przebudowa 12 obiektów inżynieryjnych – mostów i wiaduktów oraz 3 przejazdów kolejowo-drogowych - informuje ministerstwo funduszy i polityki regionalnej.

Projekt „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła - Czechowice–Dziedzice - Zabrzeg” o wartości 1,4 mld zł dofinansowany jest przez Unię Europejską z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Roboty planowane są do października 2023 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3