Zaplanuj wizytę na Stadionie Śląskim i zobacz wyjątkową wystawę!

Mtghtgr

Redakcja

5 października, 2022

Stadion Śląski ma do zaoferowania możliwość zwiedzenia obiektu i bliższego poznania jego pięknej i bogatej historii. Na zwiedzających czekają dwie trasy do wyboru; krótka i długa. Krótsza trasa obejmuje wizytę w szatni reprezentacji, w strefie SPA, a także przejście tunelem zawodniczym wprost na murawę. Długa trasa poszerzona jest o  wizytę w loży VIP, stadionowy komisariat policji oraz trybunę prasową. Tylko do końca października osoby odwiedzające obiekt będą mogły w ramach obu tras zwiedzania zobaczyć czasową wystawę w sali muzealnej.

W sali muzealnej oglądać będzie można wystawę „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. 21 artystycznych plakatów promujących igrzyska olimpijskie, które w 1972 roku odbyły się w Monachium, maskotka jamnika Waldiego, oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, koszulkę kolarza Ryszarda Szurkowskiego, koszulkę polskiej łuczniczki Marii Mączyńskiej, krawaty, spinki do mankietów, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki – to tylko nieliczne przykłady przedmiotów, które znajdują się na ekspozycji. Wystawę poszerzono także o prywatną kolekcję znaczków pocztowych i kopert, wydanych z okazji igrzysk olimpijskich w Monachium 1972 roku. Na ekspozycji znajdują się m.in. znaczki z Polski, Niemiec czy ze Stanów Zjednoczonych wyprodukowane z okazji igrzysk. W zbiorach zobaczyć można również złoty znaczek z edycji Olympic Gold, który w 99,8% składa się z czystego złota.

"Chcemy by każdy, kto odwiedzi Stadion Śląski, poznał dobrze nasz obiekt i jego wyjątkową historię. Zależy nam też, by przypominać sukcesy polskich sportowców, dlatego wystawa dedykowana Igrzyskom Olimpijskim w Monachium to świetna okazja, by wrócić do tych wyjątkowych chwil. Stadion Śląski to miejsce wielkich sportowych imprez, ale także miejsce z niezwykle bogatą historią, którą każdy powinien poznać. Serdecznie zapraszam wszystkich fanów sportu, do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, jakim jest Kocioł Czarownic" – mówi Jan Widera, Prezes Stadionu Śląskiego.

Na wystawie zaprezentowane są plakaty artystyczne powstałe specjalnie z okazji igrzysk. Inicjatorem wydania tej serii był główny projektant igrzysk Otl Aicher, odpowiedzialny za oprawę graficzną wydarzenia. Niemiecki grafik, twórca słynnych sportowych piktogramów, zwrócił się do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie plakatów na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Plakaty miały nawiązywać do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej. Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata. Wśród nich takie artystyczne tuzy jak: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely czy Jan Lenica.

Aby oddać atmosferę igrzysk olimpijskich rozegranych w Monachium, na wystawie zobaczyć można kilkadziesiąt eksponatów ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Oprócz stroju olimpijskiego i jego elementów (krawaty, spinki do mankietów) w gablotach zostały wyeksponowane takie pamiątki, jak: pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – sympatyczny jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki. Nie zabrakło również gadżetów dla „nałogowych” kolekcjonerów, jak choćby kufel do piwa czy oryginalna popielniczka. Przypomnijmy, że dla polskich sportowców to były wyjątkowe igrzyska. Nigdy wcześniej ani nigdy później w jednym roku biało-czerwoni zawodnicy nie wywalczyli aż ośmiu złotych medali olimpijskich! Kopia jednego z nich również znajduje się na ekspozycji. Jak prezentują się zbiory, warto samemu się  przekonać, zwiedzając salę muzealną Stadionu Śląskiego.

Godziny zwiedzania od wtorku do piątku:

Trasa krótka: 9:00, 14:00, 16:30

Trasa długa: 10:00, 12:00, 15:00

Godziny zwiedzania w weekendy - soboty i niedziele:

Trasa krótka: 12:00, 15:00

Trasa długa: 10:00, 13:00, 16:00 

Punkt widokowy:

od poniedziałku do piątku: od 7.00 do zmierzchu

soboty i niedziele: od 9.00 do zmierzchu

Bilety na zwiedzanie można kupić na stronie: https://stadionslaski.pl/zwiedzanie

7yhuiyrf

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3