Zakończył się 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej [FOTO]

DSC 1104 01

Redakcja

8 sierpnia, 2022

Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Właśnie zakończyła się jej 59. edycja. Na deskach beskidzkich amfiteatrów wystąpiło około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Zajrzeliśmy z aparatem na ostatni dzień największego festiwalu folklorystycznego.

Tydzień Kultury Beskidzkiej wrócił w tym roku po pandemicznych obostrzeniach w pełnym wymiarze. W jego trakcie wystapiło prawie 90 zespołów folklorystycznych z Polski, Chorwacji i Wysp Zielonego Przylądka. Na odwiedzających czekała m.in. góralska potańcówka przed amfiteatrem, wybory najszwarniejszego górala, jarmark i wiele atrakcji, które jak co roku przyciągnęły do Perły Beskidów tłumy.

W trakcie Tygodnia, oprócz codziennych koncertów w amfiteatrze, czekał szereg atrakcji dodatkowych. Jak co roku, w Wiśle odbywały się dopołudniowe koncerty na małej scenie, która znajduje się na Placu Hoffa. Na gości czekał także barwny Jarmark TKB, na którym pojawili się twórcy ludowi i artyści. Dodatkowo w weekendy  można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych a góralska muzyka trafiła także na górskie szlaki.

Ostatniego dnia w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny zaprezentowały się dobrze znane już beskidzkiej publiczności zespoły: "Wańcy" z Wisły, "Kęty" z Kęt, "Klimczok" ze Szczyrku, "Zbyrcok" z Juszczyna, "Istebna" z Istebnej oraz zespół NÓGRAD z Węgier i USKUDAR z Turcji. Gości z całego Śląska i nie tylko nie brakowało. Mimo zmiennej pogody na zakończenie TKB dojechali nawet rowerzyści z Mysłowic! 

Jak co roku dużym zainteresowniem cieszył się Jarmark TKB. Na Placu Hoffa można znaleźć rękodzieło artystyczne i twórców ludowych, w tym słynne koronki, oryginalne oscypki i rzeźby w drewnie.  W niedzielę, 7 sierpnia, oprócz koncertu, odbyła się także druga edycja konkursu na „Najszwarniejszego Górala” oraz ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejsze stoisko podczas Jarmarku TKB. 

DSC 0752

powiązane artykuły:

Puzzle Kultury 2021 6
Turystyka 11 sierpnia, 2022

W sobotę i niedzielę w Parku Kopczyńskiego, na Placu Hoffa i na wiślańskim deptaku pojawi się sztuka

S41arig2haykwhzdc20220803124447
Turystyka 17 sierpnia, 2022

Największy w Polsce dzwon pasterski ZBYRCOK ponownie stanął na Hali Skrzyczeńskiej w ośrodku Szczyrk

Do AA1 4ynki2021 9
Turystyka 24 sierpnia, 2022

Już w najbliższą sobotę przez Wisłę przejdzie barwny korowód dożynkowy, który tradycyjnie będzie jed

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3