
Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Właśnie zakończyła się jej 59. edycja. Na deskach beskidzkich amfiteatrów wystąpiło około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Zajrzeliśmy z aparatem na ostatni dzień największego festiwalu folklorystycznego.
Tydzień Kultury Beskidzkiej wrócił w tym roku po pandemicznych obostrzeniach w pełnym wymiarze. W jego trakcie wystapiło prawie 90 zespołów folklorystycznych z Polski, Chorwacji i Wysp Zielonego Przylądka. Na odwiedzających czekała m.in. góralska potańcówka przed amfiteatrem, wybory najszwarniejszego górala, jarmark i wiele atrakcji, które jak co roku przyciągnęły do Perły Beskidów tłumy.
W trakcie Tygodnia, oprócz codziennych koncertów w amfiteatrze, czekał szereg atrakcji dodatkowych. Jak co roku, w Wiśle odbywały się dopołudniowe koncerty na małej scenie, która znajduje się na Placu Hoffa. Na gości czekał także barwny Jarmark TKB, na którym pojawili się twórcy ludowi i artyści. Dodatkowo w weekendy można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych a góralska muzyka trafiła także na górskie szlaki.
Ostatniego dnia w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny zaprezentowały się dobrze znane już beskidzkiej publiczności zespoły: "Wańcy" z Wisły, "Kęty" z Kęt, "Klimczok" ze Szczyrku, "Zbyrcok" z Juszczyna, "Istebna" z Istebnej oraz zespół NÓGRAD z Węgier i USKUDAR z Turcji. Gości z całego Śląska i nie tylko nie brakowało. Mimo zmiennej pogody na zakończenie TKB dojechali nawet rowerzyści z Mysłowic!
Jak co roku dużym zainteresowniem cieszył się Jarmark TKB. Na Placu Hoffa można znaleźć rękodzieło artystyczne i twórców ludowych, w tym słynne koronki, oryginalne oscypki i rzeźby w drewnie. W niedzielę, 7 sierpnia, oprócz koncertu, odbyła się także druga edycja konkursu na „Najszwarniejszego Górala” oraz ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejsze stoisko podczas Jarmarku TKB.