Dożynki w Wiśle już 27 sierpnia

Do AA1 4ynki2021 9

Redakcja

24 sierpnia, 2022

Już w najbliższą sobotę przez Wisłę przejdzie barwny korowód dożynkowy, który tradycyjnie będzie jedną z części Wiślańskich Dożynek i Święta Miodu. W tym roku wyjątkowo odbędą się one tydzień wcześniej, jednak dzięki temu hucznie pożegnamy wakacje w Wiśle! Czeka nas mnóstwo atrakcji, jak choćby warsztaty, koncerty, obrzęd dożynkowy czy Park z Tradycją.

- W tym roku Wiślańskie Dożynki, ze względu na planowany na wrzesień remont amfiteatru, odbędą się w ostatni weekend sierpnia. To święto, podczas którego wszyscy możemy podziękować za tegoroczne plony, spotkać się w amfiteatrze i Parku Kopczyńskiego i wspólnie spędzić czas podczas występów i koncertów. W tym roku, oprócz tradycyjnych dożynkowych atrakcji, będzie z nami Radio Katowice, które na Placu Hoffa zaprosi naszych mieszkańców i gości do wspólnej zabawy. Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Wisły i nie tylko w strojach regionalnych do udziału w korowodzie  – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury. 

Tradycyjnie tegoroczne Dożynki rozpoczną się pięknym korowodem, który wyruszy o godzinie 14:30 z ulicy Konopnickiej i dotrze do  Parku Kopczyńskiego. W czasie korowodu zobaczymy sprzęt  rolniczy, pszczelarzy, wiślańskich gospodarzy, a  wszystkich witać będą gazdowie tegorocznych dożynek – w tym roku gazdami zostali Danuta i Jan Szarzec z Partecznika. Po tradycyjnym korowodzie w amfiteatrze odbędzie się wspólna modlitwa ekumeniczna i będzie można zobaczyć obrzęd dożynkowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wisła. Także w amfiteatrze odbędą się koncerty, w dożynkowe popołudnie zagrają Kapela Hanki Wójciak i zespół Wawele & Jan Wojdak. Po koncertach zapraszamy  na festyn dożynkowy przed  głównym wejściem do amfiteatru – bawić będzie nas zespół  Kriss Party, zabawa potrwa do późnych godzin nocnych. 

- Chociaż korowód rozpocznie tegoroczne dożynki, w centrum Wisły warto zjawić się już wcześniej. Już od godziny 12:00 Park Kopczyńskiego zamieni się w Park z Tradycją. Właśnie w naszym pięknym parku będzie można wziąć udział w warsztatach, zobaczyć pokazy robienia sera i masła, na gości będą czekały także stoiska rękodzielnicze, stoisko pszczelarskie i wiele innych – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak. 

W Parku z Tradycją stanie także  ścianka GOPR-u, pojawią się strażacy OSP i będzie można wziąć udział w loterii dożynkowej. Z kolei w niedzielę, na Placu Hoffa od 12:00 do 16:00 odbędzie się Expo Zdrowie – podczas którego będzie można za darmo wykonać badania profilaktyczne, zapoznać się ze zdrową żywnością i odwiedzić jedno z wielu stoisk, promujących zdrowy styl życia. Oczywiście przez cały weekend na Placu Hoffa na gości czekał będzie także Jarmark Dożynkowy.  

Do AA1 4ynki 2022 Wisla

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3