Gliwice się zazieleniają. W mieście przybędzie 1400 nowych roślin

IMG 20220819 112450966 HDR 2

Redakcja

24 sierpnia, 2022

Miasta coraz bardziej stawiają na tereny zielone i zazieleniają, nawet nietypowe przestrzenie jak chociażby przystanki. W Gliwicach posadzonych zostanie ponad 1400 nowych roślin, które cieszyć będą oko mieszkańców i odwiedzających.

Zieleń w miastach to ekologiczny trend, który coraz częściej przekonuje do siebie nawet najbardziej zagorzałych fanów betonozy. Zielone pasy drogowe i przystanki po prostu cieszą oko. W Gliwicach już pojawiły się  róże, hortensje czy powojniki, które zdobią aleję Przyjaźni. Rośliny, gdy podrosną, będą zapewniać cień i sprzyjać relaksowi na ławeczkach. Trwają również prace przy zazielenianiu pasa drogowego u zbiegu ulic Orlickiego i Powstańców Warszawy.

To jednak nie wszystkie prace, jakie odbywają się na alei Przyjaźni. Na odcinku od Zwycięstwa do ul. Chudoby zamontowano już zachęcające do wypoczynku pergole, które już niebawem obrosną powojnikami, dając przyjemny cień i odrobinę chłodu. Pojawiło się też siedem ambrowców amerykańskich o liściach podobnych do klonów. Latem są błyszczące i ciemnozielone, natomiast jesienią zmieniają kolor na czerwony, lekko wpadający w fiolet. Nasadzono też róże, jałowiec i hortensje. Zazielenianie zrealizowano w ramach  Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Pergole to jednak nie wszystko, bo wciąż zazieleniają się pasy drogowe.  W ostatnim czasie obsadzono 150 różami i 150 tawulcami rabatę u zbiegu ulic Orlickiego i Powstańców Warszawy. To nie koniec zmian na tym skrzyżowaniu. Trwa „odbrukowywanie” wysepki na jezdni, gdzie także pojawi się zieleń. Już posadzono 142 rośliny, a zaplanowano nasadzenie kolejnych 1244 roślin, m.in. hortensji i bodziszków. Jedno jest pewne, wiosna w Gliwicach będzie piękna. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.1µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3