Ksiądz z archidiecezji częstochowskiej zatrzymany za współżycie z osobą nieletnią

Priest gfe24a22ab 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

25 sierpnia, 2022

Gazeta Wyborcza ujawniła, że na początku sierpnia jeden z duchownych archidiecezji częstochowskiej został zatrzymany przez policję na polecenie prokuratury. Usłyszał zarzut m.in. seksu z osobą nieletnią.

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, na początku sierpnia policja zatrzymała księdza, który w czerwcu został przeniesiony z Częstochowy do wsi Niegowa w powiecie częstochowskim. Duchowny został oskarżony o seks z osobą poniżej 15 roku życia, a także o udostępnianie osobie nieletniej pornografii.

Sąd pierwszej i drugiej instancji zdecydowały o areszcie dla księdza. Jego ofiara zgłosiła sprawę w czerwcu bieżącego roku. Jej kontakty z księdzem miały rozpocząć się w jednej z częstochowskich parafii w 2020 roku. Jak dodaje Gazeta Wyborcza, częstochowska kuria nie wiedziała nic o zatrzymaniu swojego duchownego, ponieważ nie dotarł do niej list w tej sprawie. Dopiero po ujawnieniu przez GW tej informacji, kurier dostarczył pismo prokuratury do archidiecezji.

WIĘCEJ TUTAJ.

Częstochowska kuria wydała oświadczenie w tej sprawie. Potwierdziła, że ksiądz S.Ś. został zatrzymany. - W dniu 5 sierpnia br., na polecenie Prokuratury Rejonowej w Częstochowie, został zatrzymany ks. S. Ś., duchowny Archidiecezji Częstochowskiej. Przedstawione mu zarzuty są obecnie weryfikowane przez organy ścigania. Archidiecezja Częstochowska współpracuje z Policją i Prokuraturą w celu wyjaśnienia sprawy - czytamy w komunikacie kurii.

- Dopiero 23 sierpnia br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski został oficjalnie powiadomiony o fakcie aresztowania oraz charakterze postawionych zarzutów, wobec czego wszczęto także wstępne dochodzenie kanoniczne, a duchowny został odwołany z obecnej placówki. Trzeba podkreślić, że dotychczas do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie nie wpływały żadne skargi lub doniesienia o niewłaściwej postawie lub czynach, jakich miałby się dopuścić duchowny, niemniej prosimy osoby posiadające informacje o takich faktach, by poinformowały o tym właściwe służby - dodaje archidiecezja częstochowska.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.2µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3