Zbyrcok wrócił na Halę Skrzyczeńską. Dzień Pasterski i oficjalne przywitanie Zbyrcoka w najbliższą sobotę

S41arig2haykwhzdc20220803124447

Redakcja

17 sierpnia, 2022

Największy w Polsce dzwon pasterski ZBYRCOK ponownie stanął na Hali Skrzyczeńskiej w ośrodku Szczyrk Mountain Resort. III Dzień Pasterski i oficjalne przywitanie ZBYRCOKA już w najbliższą sobotę 20 sierpnia.

Zbyrcok to w gwarze pasterskiej metalowy dzwonek zawieszany owcom na szyi. Według jednej z wersji, od odgłosów wydawanych przez dzwonki pasterskie tzw. „szczyrkania” przypuszczalnie pochodzi nazwa Szczyrku!

Ogromny ZBYRCOK został wykuty z mosiężnej blachy w 2018 roku. Ma ponad metr wielkości, i pozował do zdjęć w punkcie widokowym na Hali Skrzyczeńskiej na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza przy górnej stacji kolei gondolowej.

Dzisiaj, wrócił na swoje miejsce, odświeżony i z nowym designem, nawiązującym do mieszczącej zaraz obok restauracji KUFLONKA. Jeszcze piękniejszy, czeka na spotkania z turystami z całego świata. 

ZBYRCOK to nie tylko symbol dawnej kultury pasterskiej z muzeum etnograficznego. Od kilku lat Szczyrk Mountain Resort aktywnie wspiera działania mające na celu przywrócić tradycyjne pasterstwo w naszym regionie. Kolejny rok stada owiec pasą się od wiosny do jesieni na łąkach, po których w zimie jeżdżą narciarze. Tradycyjne pasterstwo to najlepszy zabieg pielęgnacyjny, w naturalny sposób poprawiający jakość szaty roślinnej. Zatrawione, zielone i rozkwitnięte latem trasy narciarskie z pasącym się na nich stadem białych owiec powoli wpisują się w krajobraz Szczyrku. Ten spektakl tryumfu natury mimo ingerencji człowieka (w trakcie rozbudowy Ośrodka wiele terenów straciło swój urok) z każdym rokiem jest coraz bardziej spektakularny i można go podziwiać latem z kolei gondolowej na Halę Skrzyczeńską i 6-ścio osobowej kanapy na Zbójnicką Kopę.

Szczyrk Mountain Resort współpracuje ze Spółką dla Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej -  właścicielem stada owiec, z którą wspólnie organizują coroczne Dni pasterskie z pokazem serowarstwa, strzyżenia owiec, animacjami dla dzieci i lokalnymi gawędami. Najbliższy już 20 sierpnia!

Program imprezy:

·12:00 oficjalna odsłonięcie Zbyrcoka na Hali Skrzyczeńskiej

·12:30 I wyjście z przewodnikiem Góralem do Bacówki i warsztaty serowarstwa

·14:00 II wyjście z przewodnikiem Góralem do Bacówki i warsztaty serowarstwa

·12:00-14:00 Kapela Góralska na żywo na Hali Skrzyczeńskiej

·12:00-14:00 animacje dla dzieci w Restauracji Kuflonka

·10:00-17:00 indywidualne zwiedzanie Bacówki pod Halą Skrzyczeńską

S1i52xd2toe9mie0j20220803124726

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 5.1µg/m3