Marek Wesoły promuje się na imprezach, które współorganizuje Urząd Miasta Ruda Śląska

298147981 487506723184637 2753199807190004788 n
Kastelik

Szymon Kastelik

17 sierpnia, 2022

Trwa kampania wyborcza w Rudzie Śląskiej. Okazuje się, że nie wszyscy mogą grać "czysto". Marek Wesoły prowadzi agitację wyborczą na festynach rodzinnych, których współorganizatorem jest Miasto Ruda Śląska.

Marek Wesoły po raz trzeci walczy o urząd prezydenta Rudy Śląskiej. W 2014 roku odpadł w pierwszej turze. W 2018 roku przegrał w drugiej turze z Grażyną Dziedzic. Już w 2021 roku w rozmowie z naszym portalem powiedział, że myśli nad trzecim startem. Wtedy nikt nie spodziewał się, że kadencję śp. Grażyny Dziedzic przerwie ciężka choroba i jej nagła śmierć. Pomimo tego, że Wesoły sprawuje mandat posła Prawa i Sprawiedliwości, postanowił wystartować w wyborach przedterminowych z własnego komitetu.

Poseł stworzył #wesołyteam i z uśmiechniętą buźką spotyka się z mieszkańcami miasta. Czy to coś nadzwyczajnego? Oczywiście, że nie, oprócz jednego wyjątku. Marek Wesoły promuje się na festynach rodzinnych z cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami". Pierwotnym pomysłodawcą imprez jest Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne "Gwiazda", ale od 5 sierpnia współorganizatorem jest Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

W piśmie datowanym na 22 lipca 2022 roku prezes zarządu stowarzyszenia, Arkadiusz Grzywaczewski zwrócił się do Jacka Morka (pełniącego obowiązki prezydenta Rudy Śląskiej) z prośbą o nieodpłatne udostępnienie miejsc na organizację festynów wraz z zabezpieczeniem elektrycznym. Prezes "Gwiazdy" przedstawił również plan "Lata z muzycznymi Gwiazdami": w sumie sześć imprez. Cykl zabaw miał rozpocząć się 31 lipca na stadionie Grunwaldu, ale z powodu warunków pogodowych impreza została przeniesiona na inny termin. Dlatego "Lato  z muzycznymi Gwiazdami" rozpoczęło się 7 sierpnia w Parku Strzelnica. Do 17 sierpnia odbyły się dwa festyny. 

Na obu tych wydarzeniach pojawił się Marek Wesoły. Jednak nie był przypadkowym gościem. Rozstawiono jego namiot z wizerunkiem i hasłem wyborczym, pod którym zbierano podpisy pod jego kandydaturą. Miał możliwość również oficjalnego wystąpienia przed uczestnikami zabawy. Co więcej, festyn z 14 sierpnia objął patronatem honorowym jako poseł. 

W piśmie do komisarza miasta, stowarzyszenie "Gwiazda" nie wspomniało o tym, że cykl imprez rodzinnych będzie również służył do agitacji wyborczej jednego z kandydatów na prezydenta miasta. - W ramach każdej imprezy przewidujemy występy znanych gwiazd śląskiej estrady muzycznej, profesjonalnych prowadzących, atrakcje dla dzieci i całych rodzin oraz bogatą ofertę gastronomiczną - czytamy w piśmie do Jacka Morka z 22 lipca. 

Jacek Morek odpowiedział na prośbę w piśmie datowanym na 5 sierpnia 2022 roku. Poinformował, że miasto Ruda Śląska zostanie współorganizatorem imprez z cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami". - Informuję, że wyrażam zgodę na nieodpłatne zapewnienie zasilania w energię elektryczną wraz z pełną obsługą urządzeń elektrycznych, tym samym miasto Ruda Śląska staje się współorganizatorem imprez wymienionych w Państwa piśmie - czytamy w dokumencie podpisanym przez pełniącego funkcję prezydenta Rudy Śląskiej, Jacka Morka. 

Podsumowując: 5 sierpnia (czyli dwa dni przed pierwszą imprezą z cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami") Miasto Ruda Śląska został współorganizatorem festynów. Komisarz zgodził się na to, żeby urząd "sponsorował energię elektryczną i obsługę urządzeń". 7 sierpnia na festynie pojawia się Marek Wesoły ze swoim #wesołyteam i zbiera podpisy. Natomiast nad kolejną imprezą obejmuje patronat i znów prowadzi agitację wyborczą. Otrzymuje nawet mikrofon i czas na swoją wypowiedź, co możemy zobaczyć w jego mediach społecznościowych. 

Czy komisarz Rudy Śląskiej umyślnie faworyzuje jednego z kandydatów na prezydenta miasta? Do urzędu przesłaliśmy cztery pytania:

- Czy Pełniący Obowiązki Prezydenta Miasta Jacek Morek wiedział, że "Lato z muzycznymi Gwiazdami" będzie wykorzystane do promowania kandydatury Marka Wesołego?
- Jeżeli wiedział, to czy Pan Komisarz umyślnie złamał podstawowe zasady demokracji i w ten sposób wykorzystuje swoje stanowisko i Urząd Miasta do  faworyzowania jednego z kandydatów (zgodził się na współorganizację cyklu imprez)?
- Jeżeli nie wiedział, to czy Miasto Ruda Śląska wycofało się ze współorganizacji cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami" lub wycofa się po ujawnieniu tej informacji?
- Jakie koszty ponosi Miasto Ruda Śląska za nieodpłatne udostępnienie zapewnienie zasilania elektrycznego i obsługi urządzeń elektrycznych dla imprez z cyklu "Lato z muzycznymi Gwiazdami"?

W odpowiedzi, którą przesłał nam Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, dowiadujemy się, że miasto domaga się wyjaśnień od stowarzyszenia "Gwiazda".

- W związku z otrzymanymi pytaniami dotyczącymi organizacji festynów „Lato z muzycznymi Gwiazdami" informuję, iż w trybie pilnym zwróciliśmy się do Stowarzyszenia Rekreacyjno-Sportowego „Gwiazda" o złożenie pisemnych wyjaśnień w tej sprawie. O jej dalszym toku poinformujemy po otrzymaniu odpowiedzi - czytamy w odpowiedzi urzędu. Piecha dodał, iż dotychczasowy koszt, jaki miasto poniosło na zapewnienie energii potrzebnej do organizacji festynów wynosi 2.593,00 zł i dotyczy imprezy, która odbyła się 7 sierpnia br. w Parku Strzelnica.

fot. Marek Wesoły - Facebook

298165813 487507156517927 2911849374389901351 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 25.6µg/m3 PM2.5: 21.4µg/m3