Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne inwestuje w odnawialne źródła energii

299627397 437943285046033 2896423645686972335 n

Redakcja

17 sierpnia 2022

O inwestycjach Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w odnawialne źródła energii, dzięki którym Spółka pragnie utrzymać w ryzach koszty energii mówi Marek Stajndor, członek zarządu BPK.

Czy BPK ma własne źródła energii?

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. ma własne źródła energii i planuje budowę kolejnych. W dobie galopujących cen energii to jedyna metoda na utrzymanie kosztów w ryzach. Od lat w Oczyszczalni Ścieków „Centralna” korzystamy z biogazu. Dzięki beztlenowej komorze fermentacyjnej produkujemy biogaz, a następnie spalamy go w procesie kogeneracji i produkujemy energię elektryczną, która już dzisiaj zaspokaja w 50 proc. potrzeby Oczyszczalni.

Oczyszczanie ścieków to energochłonny proces?

Bardzo, a nieustanne podwyższanie norm oczyszczania dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na energię. W związku z powyższym pracujemy nad tym, aby radykalnie zintensyfikować możliwości produkcyjne energii z biogazu. Mamy dokumentację projektową i decyzję, aktualnie staramy się o pozyskanie środków zewnętrznych.

Co sprawi, że możliwości kogeneracji w Oczyszczalni Ścieków „Centralna” mogą wzrosnąć aż
o 30 proc.?

Planujemy, ze środków BPK i z pozyskanych środków zewnętrznych, wybudować drugą komorę do fermentacji biogazu, wymienić dwa istniejące agregaty i dołożyć trzeci. Aby uzyskać największą efektywność instalacji, zaczniemy korzystać z zewnętrznych ścieków, na przykład z przemysłu mleczarskiego, dostarczanych do stacji przyjmowania ścieków dowożonych.

A co z fotowoltaiką?

Blisko rok temu BPK stała się stroną porozumienia, na mocy którego w Bytomiu tworzony jest klaster energii. Ale poza skalą makro, myślimy też o skali mikro. Spółka posiada sporo terenów i wielkokubaturowych budynków, a to idealne warunki dla instalacji fotowoltaicznych pracujących na ich potrzeby.

Pierwsza z mikroinstalacji o mocy 2x50 kWp powstała na terenie Oczyszczalni Ścieków „Miechowice”, druga - największa, o mocy 3x50 kWp zostanie umieszczona na terenie Oczyszczalni Ścieków „Centralna”, a trzecia - o mocy 50 kWp na terenie Oczyszczalni Ścieków „Bobrek”. Taka sama instalacja zostanie zlokalizowana na terenie Przepompowni Ścieków „Śródmieście”.

 

Źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3