Zakończenie sezonu artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej - VIVALDI | CZYŻ | GÓRECKI | BEETHOVEN

Slaska Orkiestra Kameralna

Redakcja

5 czerwca 2024

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy 14 czerwca 2024r. sezon artystyczny koncertem, prezentującym rozpiętość możliwości tego zespołu. W programie znajdziemy zarówno barokowe dzieła Antonia Vivaldiego, nawiązującą do jego epoki współczesną kompozycję Henryka Czyża, niezwykle interesujący Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję Mikołaja Piotra Góreckiego oraz słynną Sonatę Waldsteinowską Ludwiga van Beethovena, którą na nowo odkryjemy dzięki orkiestrowemu opracowaniu.

Filharmonikom na estradzie towarzyszyć będzie tego wieczoru znakomity solista – gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, koncertujący na całym świecie zarówno w formie recitali, jak i wraz z orkiestrami. Można go było zobaczyć na estradach Francji, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin i wielu innych krajów, gdzie wykonywał zarówno dzieła znane, jak i dokonywał prawykonań zupełnie nowych kompozycji.

BILETY

Koncert rozpocznie się dwoma sinfoniami Antonia Vivaldiego. Pierwsza z nich, w tonacji C-dur, pochodzi z opery L’incoronazione di Dario, opowiadającej o starożytnej Persji i Dariuszu, który pretenduje do objęcia władzy po śmierci Cyrusa. Druga z kolei zabrzmi w tonacji G-dur. Nie będą to jedyne punkty programu, w których zaprezentowana zostanie twórczość Vivaldiego. Tego wieczora, wraz ze nakomitym gościem, Łukaszem Kuropaczewskim, filharmonicy wykonają także Koncert D-dur, mieszczący się pod numerem RV 93. Powstał jako Koncert na lutnię, 14 czerwca natomiast zabrzmi z solową gitarą. Będzie to okazja do usłyszenia zarówno żywiołowego, jak i refleksyjnego oblicza tego instrumentu.

W programie koncertu znajdą się również dwa utwory współczesnych kompozytorów. Pierwszym z nich będzie Canzona di barocco Henryka Czyża, wyraźnie nawiązująca do barokowej stylistyki, która jednak bywa w tym dziele przełamywana dwudziestowiecznymi akcentami. Drugim z kolei będzie Arioso e furioso Mikołaja Piotra Góreckiego, Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję w którym ponownie do Śląskiej Orkiestry Kameralnej dołączy na estradzie Łukasz Kuropaczewski. Zwieńczeniem wieczoru będzie natomiast orkiestrowe opracowanie doskonale znanej Sonaty fortepianowej C-dur Ludwiga van Beethovena, znanej jako Waldsteinowska.


powiązane artykuły:

Waldemar malicki filhamonia slaska
Wydarzenia 26 kwietnia 2024

Początek czerwca w Filharmonii Śląskiej przyniesie ze sobą wyjątkowy koncert wypełniony muzyką XX

Filhamonia slaska
Kultura 22 kwietnia 2024

Na dwa dni przed 79 rocznicą pierwszego koncertu w Filharmonii Śląskiej w sali koncertowej zabrzm

Repertuar filharmonii
Kultura 12 kwietnia 2024

Koncert 17 maja w Filharmonii Śląskiej zabierze słuchaczy w świat bogactwa brzmienia i wielości b

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3