Koncert wypełniony muzyką XX wieku w Filharmonii Śląskiej

Waldemar malicki filhamonia slaska

Redakcja

7 czerwca 2024    Katowice

Początek czerwca w Filharmonii Śląskiej przyniesie ze sobą wyjątkowy koncert wypełniony muzyką XX wieku. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Radosława Dronia wystąpi wraz z Waldemarem Malickim, który wykona partie solowe w dwóch utworach o prawdziwie amerykańskim charakterze – Błękitnej rapsodii George’a Gershwina oraz New York Picture Teresy Procaccini.

W programie znajdziemy także emocjonujące muzyczne opowieści o miłości – El amor brujo Manuela de Falli oraz suitę z jednego z najbardziej znanych musicali wszech czasów – West Side Story Leonarda Bernsteina.

Czarodziejska miłość, czyli El amor brujo Manuela de Falli, nosi podtytuł Cygańskie sceny z Andaluzji. Powstała w czasie, kiedy Hiszpania zafascynowana była działalnością tancerki Pastory Imperio (czyli Pastory Rojas Monje), artystki pochodzącej z Sewilli, Cyganki specjalizującej się we flamenco. W libretcie El amor brujo czytamy o historii młodej Hiszpanki, stojącej u progu nowej miłości, na drodze której stoi prześladujące ją widmo zmarłego kochanka. Często więc mówi się, że polskie tłumaczenie tytułu jest nie do końca właściwe, a bardziej trafnym byłoby przełożenie go jako „Miłosne czary”. Na całość składa się szereg utworów (czasem złożonych tylko z kilkunastu taktów), spośród których prawdopodobnie najsłynniejszym jest Taniec ognia (Danza ritual del fuego). Hiszpański temperament, mistrzowska instrumentacja i prawdziwie taneczny charakter opanują więc salę koncertową, żywiołowo rozpoczynając koncert.

Drugi punkt programu, Błękitna rapsodia George’a Gershwina, jest jednym z najsłynniejszych utworów na fortepian i orkiestrę XX wieku. Rozpoczyna ją charakterystyczne glissando w partii klarnetu i wprowadza w słuchaczy w przykład znakomitej równowagi między muzyką jazzową i klasyczną.

Po przerwie pozostaniemy w klimacie amerykańskim. Ponownie przyjdzie czas na kompozycję z fortepianem solo, a będzie to New York Picture włoskiej twórczyni Teresy Procaccini. Utwór ten przywodzi na myśl muzykę filmową czy musicalową, znajdziemy w nim też pewne spójności z usłyszanym wcześniej dziełem Gershwina. Co ciekawe, Waldemar Malicki miał okazję wykonać już New York Picture na włoskich scenach. Jak zabrzmi w Katowicach? O tym trzeba przekonać się na własnej skórze!

W ostatnim punkcie programu nie opuścimy Ameryki. Koncert zwieńczy Suita z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina. West Side Story to opowieść o miłości wbrew przeciwnościom, walkach między gangami amerykańskim i portorykańskim, czyli osadzona w XX wieku historia Romea i Julii, w tym wypadku – Tony’ego i Marii. Znakomita muzyka, łącząca stylistykę amerykańską i latynoamerykańską i uwielbiane motywy zakończą to czerwcowe spotkanie w Filharmonii Śląskiej dawką wzruszeń i ekscytacji.

powiązane artykuły:

Filhamonia slaska
Kultura 22 kwietnia 2024

Na dwa dni przed 79 rocznicą pierwszego koncertu w Filharmonii Śląskiej w sali koncertowej zabrzm

Repertuar filharmonia slaska
Kultura 15 kwietnia 2024

Na wieczór pełen plastycznych, muzycznie opisujących zmieniającą się wraz z biegiem miesięcy aurę

Repertuar filharmonii
Kultura 12 kwietnia 2024

Koncert 17 maja w Filharmonii Śląskiej zabierze słuchaczy w świat bogactwa brzmienia i wielości b

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3