Zabrze przejęło zabytkowy kompleks Elektrociepłowni

fot. Pawel Ja Nic Janicki /UM Zabrze

Redakcja

7 grudnia, 2022

W dawnym budynku głównym dyrekcji Elektrociepłowni Zabrze, nastąpiło symboliczne podpisanie aktu przekazania nieruchomości miastu. Uroczystość zbiegła się w czasie ze 125 rocznicą powstania obiektu.

Wczoraj (5 grudnia 2022r.) nastąpiło uroczyste przekazanie Miastu Zabrze historycznego budynku Elektrociepłowni należącego dotychczas do Fortum. Uroczystość zbiegła się w czasie ze 125 rocznicą powstania obiektu.

Z myślą o mieszkańcach Zabrza zrewitalizowaliśmy już wiele przestrzeni poprzemysłowych. To m.in.: Wieża Ciśnień czy strefa Carnall”, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Dziś przejmujemy własność budynku zabytkowej elektrociepłowni, który śmiało można nazwać industrialna katedrą. To pierwszy krok w celu rewitalizacji tego pięknego obiektu – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W zakres przekazywanych nieruchomości wchodzi między innymi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni, w skład których wchodzą m.in. budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, budynek maszynowni, budynek rozdzielni 6 kV, budynek warsztatu mechanicznego, czy budynek klubu, świetlicy, portierni.

Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.
Dlatego też dziś przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska. Jestem przekonany, że Zabrze które postrzegamy jako lidera w pielęgnowaniu dziedzictwa przemysłowego, w pełni wykorzysta ich potencjał tak, aby jak najlepiej służyły lokalnej społeczności.

Kubatura obiektów znajdujących się na przekazywanych terenach przekracza 220 tys. m³ i jest porównywalna z kubaturą Zamku w Malborku (250 tys. m³). Wartość transakcji jest symboliczna wynosi 100 złotych. W obrębie przekazywanego terenu zlokalizowane są obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych.

powiązane artykuły:

tramwajowy magazyn energii
Wiadomości 2 grudnia, 2022

Tramwaje Śląskie otwarły dzisiaj pierwszy w Polsce tramwajowy magazyn energii. Stanął na pętli w

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu
Wiadomości 2 grudnia, 2022

Do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu trafił ultranowoczesny sprzęt wyk

Otwarcie boiska pneumatycznego Zabrze listopad 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 083 scaled
Lokalne 19 listopada, 2022

18 listopada, przy ul. Rataja w Zabrzu, do użytku oddano pełnowymiarowe boisko treningowe zadaszone

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3