Ultranowoczesny sprzęt wykorzystywany w chirurgii dziecięcej trafił do zabrzańskiego szpitala

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu

Redakcja

2 grudnia, 2022

Do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu trafił ultranowoczesny sprzęt wykorzystywany w chirurgii dziecięcej – laser frakcyjny i fistuloskop. Zakup urządzeń był możliwy dzięki umowie darowizny pomiędzy szpitalem a Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym S.A. w Katowicach. GPW wsparło placówkę kwotą 150 tys. zł.

Jak tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Korlacki, ordynator Oddziału Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii Samodzielnego Publicznego Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu, laseroterapia w chirurgii dziecięcej jest absolutnym novum. Tego typu urządzenia są bowiem dopiero wdrażane

- Laser frakcyjny służy głównie do usuwania zmian w obrębie skóry, brodawek, rozstępów skóry, do leczenia wędzidełka języka i innych tym podobnych zabiegów. W praktyce jest to sprzęt z pogranicza dermatologii, kosmetologii i chirurgii – dodaje dr Wojciech Korlacki.

Stosowanie lasera przy usuwaniu tkanek patologicznych minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań i pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Podkreśla, że jest to istotne zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którym zależy na jak najszybszym powrocie do aktywności. Zabiegi medycyny estetycznej, czyli dziedzinie zajmującej się np. powstrzymywaniem procesów starzenia są wykorzystywane obecnie do leczenia konkretnych schorzeń występujących u dzieci.

Do zabrzańskiego szpitala, dzięki darowiźnie trafił także. fistuloskop. 

- Połączenie technik fistuloskopii i laseroterapii umożliwia nam bardzo nowoczesne podejście do leczenia. Będziemy chyba pierwszym ośrodkiem w kraju, który połączy te dwie techniki w chirurgii dziecięcej – tłumaczy ordynator Korlacki.

Wykorzystanie obu technik pozwoli również na wykonanie zabiegów z zakresu proktologii, np. usunięcia m.in. ropni i przetok okolicy odbytu. Są to ciężkie choroby, których leczenie i gojenie jest trudne. Do tego często występują nawroty.


- Metody leczenia inwazyjnego kojarzą się z głębokimi cięciami, bliznami, ranami. Do tej pory taki zabieg trwał ok. 2-3 godzin i wymagał mniej więcej tygodniowego pobytu w szpitalu, a okres rekonwalescencji wynosił w przybliżeniu dwa miesiące. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod nasi pacjenci mogą zostać zoperowani w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Zgłaszają się do nas rano, zostaje przeprowadzona operacja i cztery godziny po wybudzeniu pacjent może już wrócić do domu – wyjaśnia dr Anna Fedorowicz, asystent Oddziału Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii zabrzańskiego szpitala.

- Chcielibyśmy stworzyć zabrzański lub nawet śląski ośrodek laseroterapii, chcemy poszerzyć naszą bazę laserów o urządzenia innej kategorii. np. laser neodymowo-yagowy, który będzie służył do usuwania naczyniaków. W naszej klinice specjalizujemy się w technikach małoinwazyjnych, jesteśmy wiodącym ośrodkiem w Polsce – podsumowuje dr W. Korlacki.

powiązane artykuły:

Chelstowskislaskie
Wiadomości 31 sierpnia, 2022

Ponad 11 milionów złotych zainwestowano w nowoczesny sprzęt w Katowickim Centrum Onkologii. Ponadto

Szpital wojew
Lokalne 7 sierpnia, 2022

Za 510 tys. złotych Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupi nowy sprzęt m.in. dla Oddziału Neurolog

IMG 7038gg 24 listopad 2021 3000x2000
Lokalne 11 grudnia, 2021

Aparat typu SPECT CT zainstalowano w zakładzie medycyny nuklearnej Beskidzkiego Centrum Onkologii-Sz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3