W Zabrzu otwarto wystawę dzieł Rafała Olbińskiego

fot. Pawel Ja Nic Janicki

Redakcja

2 grudnia, 2022

Ceniony na całym świecie Rafał Olbiński zaprezentował swoje prace w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wystawa dostępna będzie do 21 kwietnia 2023 r., a do 6 grudnia br. z okazji urodzin miasta wstęp będzie wolny.

– To z pewnością wielkie święto sztuki w naszym mieście – podkreślała podczas otwarcia wystawy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. 
–Ten wyjątkowy wernisaż zgromadził miłośników sztuki z Zabrza, regionu a także z całej Polski. Niezapomniane wrażenia, wspaniały klimat, wyjątkowi goście – to wszystko w niedawno wyremontowanym obiekcie pierwszego starostwa przy ul. 3 Maja 19. Panu Rafałowi dziękuję za włączenie się w obchody 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich. Kolekcjonerom i projektantom wystawy składam wyrazy wdzięczności i uznania za ogrom zaangażowania i pracy włożonej w uzyskanie tak niesamowitego efektu. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w zrealizowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia – dodała prezydent Zabrza.

Rafał Olbiński to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i za granicą polskich artystów współczesnych. Prace artysty na co dzień można oglądać w renomowanych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, czy w Suntory Museum w Osace. Są również chlubą wielu prywatnych kolekcji w USA, Japonii i Europie, w tym także w Polsce. O szerokim uznaniu twórcy, będącego przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, świadczą liczne nagrody. Otrzymał ich już ponad 150, w tym m.in.: złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York i Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles oraz paryską „Prix Savignac” – odpowiednik Oscara, za „najbardziej niezapomniany plakat na świecie”.

W trakcie ekspozycji, która potrwa do 22 kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć najbardziej rozpoznawalne dzieła Rafała Olbińskiego z okresu Warszawa – Nowy Jork. Wystawa prezentowana jest w zrewitalizowanym obiekcie Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19, który niegdyś stanowił pierwszą siedzibę starostwa powiatowego w Zabrzu, a dzisiaj zachwyca swoją przestrzenią.

Na wystawie zobaczyć można ponad 180 obiektów. Wśród nich największą grupę stanowią projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Ilustrują one bieżące zagadnienia polityczno-gospodarcze oraz społeczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby. Spośród plakatów, które prezentowane są na wystawie, najliczniejszą grupę stanowią plakaty teatralne i operowe, które są graficzną syntezą przedstawianych zagadnień. Oprócz nich zobaczyć można tu m.in. plakaty promujące Nowy Jork, a także Zabrze. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać także rzadko prezentowane rysunki oraz litografie warsztatowe, których wykonaniem Rafał Olbiński zajmował się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Tematy przewijające się w malarstwie z tego okresu stały się inspiracją do późniejszego powstania Baśni o miłości i innych dziwnych przypadkach, w których artysta wykorzystuje wątki filozoficzno-moralizatorskie. Prezentowana w Zabrzu wystawa, dzięki specjalnie wydzielonej strefie audio, daje możliwość przeniesienia się w wielowymiarowy świat Rafała Olbińskiego.

Partnerami wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Huta Zabrze SA oraz Zielona Dolina.


fot. Pawel Ja Nic Janicki

powiązane artykuły:

Festiwalu Kultury Ormiańskiej w zabrzu
Wydarzenia 29 listopada, 2022

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu zaprasza na I Festiwal Kultury Ormiańskiej, który rozpocznie si

Pawel Ja Nic Janicki
Wydarzenia 22 listopada, 2022

Już w najbliższy piątek, 25 listopada, o godz. 18.00, zabrzańscy filharmonicy zagrają Koncert An

Park miliona swiatel zabrze 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 164 scaled
Lokalne 12 listopada, 2022

Park Miliona Świateł rozbłysnął na Kąpielisku Leśnym w Zabrzu. Pałac Królowej Śniegu, świetlista kom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3