Dzisiaj nadzwyczajna sesja Sejmiku Śląskiego! Chodzi o aferę w Funduszu Górnośląskim

IMG 20221121 145156
Kastelik

Szymon Kastelik

7 grudnia 2022

Nowe porządki we władzach na szczeblu regionalnym. Dwa tygodnie po zmianach w Sejmiku woj. śląskiego, "nowa władza" chce na nowo poruszyć tematy, w których jeszcze nie tak dawno temu była skutecznie blokowana. Zwołana została nadzwyczajna sesja. 

CBA uważa, że Fundusz Górnośląski w czasie pandemii zakupił potrzebny sprzęt dla szpitali po zawyżonych cenach. W sumie wydano nieco ponad 100 milionów złotych, z czego większość środków pochodziło z Unii Europejskiej (która wydała zgodę na przekierowanie środków na pilny zakup sprzętu dla służby zdrowia). Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

We wrześniu marszałek Jakub Chełstowskiego w piśmie do radnych napisał, że jego Departament Obsługi Prawnej i Nadzoru Właścicielskiego zarekomendował dymisję prezesa spółki, co też stało się 12 sierpnia. - Odwołanie Prezesa Zarządu Spółki wynikało z utraty zaufania do prowadzenia spraw spółki - czytamy w dokumencie. Marszałek województwa śląskiego podkreślił, że jego urząd sprawuje należytą kontrolą nad swoimi spółkami, ale nie posiada uprawnień, do których prawo ma m.in. CBA. 

To właśnie afera w Funduszu Górnośląskim i brak reakcji władzy PiS miały być jednym z powodów rewolucji Chełstowskiego w Sejmiku Śląskim. Przypomnijmy, że na sesji 21 listopada marszałek wraz z radnymi Nowak, Materla i Kandziora oficjalnie wyszedł z klubu PiS i ogłosił utworzenie klub uradnych Tak! Dla Polski. Z funkcji przewodniczącego został odwołany Jan Kawulok. Odwołano też wicemarszałków i członków zarządu województwa. Opozycja przejęła władzę i powołała na wniosek Chełstowskiego nowy skład zarządu, a marszałek utrzymał swoje stanowisko.

"Nowa władza" postanowiła działać szybko. Na 7 grudnia zwołana została nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. W porządku obrad zawarto wszystkie punkty, o których tydzień wcześniej mówił nowy przewodniczący Marek Gzik na konferencji Platformy Obywatelskiej. W szczególności chodzi o informacje dotyczące afery w Funduszu Górnośląskim, zatrzymania podwyżki cen wód dla samorządów oraz poparcia inicjatywy dot. in vitro: 

  • Informacja Zarządu Województwa Śląskiego dotycząca wyników przeprowadzonych kontroli realizowanego przez Fundusz Górnośląski S.A. w Katowicach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą: „Zakup środków ochrony osobistej dla podmiotów leczniczych”;
  • Informacja Zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w sprawie planowanych podwyżek cen wody;
  • Podjęcie uchwały w sprawie poparcia inicjatywy w zakresie przystąpienia do opracowania i wdrożenia Programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego- in vitro dla mieszkańców województwa śląskiego na lata 2023-2026”.

Sesja rozpocznie się o godzinie 17:00. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3