Zabójstwo matki i córki pod Kłobuckiem. Jest akt oskarżenia!

Morderstwo matki i córki pod kłobuckiem

Redakcja

5 września 2023

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Rafałowi O., dotyczący zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem matki i córki, do którego doszło w nocy 7/8 sierpnia 2022 roku w Gruszewni w powiecie kłobuckim.

9 sierpnia 2022 roku członkowie rodziny ujawnili zwłoki 70-letniej kobiety i jej 48-letniej córki w domu w miejscowości Gruszewnia, w którym pokrzywdzone wspólnie zamieszkiwały. W trakcie oględzin na ciele kobiet stwierdzono liczne obrażenia m.in. w postaci ran kłutych.

Na podstawie zarządzonych przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiet były poważne urazy głowy. Ponadto, jak podaje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, do śmierci pokrzywdzonych przyczyniły się liczne rany kłute, które skutkowały utratą krwi. Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika także, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary.

W trakcie postępowania zabezpieczono zapis monitoringu, z analizy którego wynikało, że w nocy 7/8 sierpnia 2022 roku nieustalone osoby przemieszczały się na rowerze pomiędzy zabudowaniami należącymi do denatek i rodziny O. W związku z tym uzyskano biologiczny materiał porównawczy, który należał do 43-letnego Rafała O. W wyniku przeprowadzonych badań genetycznych stwierdzono, że DNA Rafała O. znajdowało się na szklance, która została zabezpieczona na miejscu zdarzenia.

W śledztwie ustalono także, że 8 sierpnia 2022 roku Rafał O. wyjechał do Niemiec, gdzie od kilku lat pracował.

29 września 2022 roku Rafał O. powrócił z Niemiec i został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa dwóch kobiet w miejscowości Gruszewnia. Przesłuchany przez prokuratora przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa i złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzeń w domu pokrzywdzonych. Podczas kolejnych przesłuchań podejrzany nie przyznawał się i odmawiał złożenia wyjaśnień.

Video z zatrzymania Rafała O. 

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, z zebranego materiału dowodowego wynika, że 7 sierpnia 2022 roku Rafał O. przebywał w domu pokrzywdzonych, gdzie spożywał z nimi alkohol. W pewnym momencie pomiędzy Rafałem O. i 48-letnią kobietą doszło do kłótni, w trakcie której mężczyzna zaatakował pokrzywdzoną, bijąc ją i kopiąc po całym ciele. Następnie Rafał O. pobił także do nieprzytomności 70-letnią matkę kobiety. Potem sprawca opuścił dom ofiar i wrócił tam po upływie kilku godzin. Wtedy zorientował się, że kobiety jeszcze żyją i zadał im liczne ciosy przy użyciu noża. Rafał O. zabrał ze sobą nóż, będący narzędziem zbrodni, i wyrzucił w pobliżu miejsca zdarzenia. Został on ujawniony w miejscu wskazanym przez podejrzanego w trakcie eksperymentu procesowego.

Na wniosek prokuratora wobec Rafała O. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie.

Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów Rafał O. był poczytalny.

Przestępstwo zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

Żródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie

powiązane artykuły:

35 727212
30 września 2022

Policja zatrzymała mężczyznę, który przyznał się do zabicia 28-letniej kobiety i jej matki. Ciała ko

35 719977
10 sierpnia 2022

w jednym z domów jednorodzinnych w Gruszewni w powiecie kłobuckim doszło do makabrycznego odkrycia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3