Ewa Gawęda odchodzi z PiS i startuje w wyborach do Senatu

Ewa gawęda startuje do senatu

Redakcja

5 września 2023

Poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach. Największą niespodzianką w okręgu rybnickim był brak Adama Gawędy i jego żony Ewy na listach. Do sprawy odniosła się na swoim facebooowym profilu sama zainteresowana, Senator Ewa Gawęda. 

W 2019 roku Adam Gawęda został posłem z okręgu rybnickiego, wcześniej był senatorem. Natomiast w 2019 roku jego żona Ewa Gawęda została senatorem z okręgu nr 72 (pokonała Marka Migalskiego). Teraz znane małżeństwo nie otrzymało od PIS-u szansy ani na Sejm, ani na Senat. Nieoficjalnie była to decyzja "centrali", a lokalni działacze PiS-u nie ukrywali zaskoczenia. 

Do sprawy odniosła się na swoim facebooowym profilu Senator Ewa Gawęda ujawniając szczegóły ustalania list w PiS. Jak zdradza, przez całą kadencję nie zależało jej na "wewnętrznej grze" partyjnej.

"W żadnej partii proces układania list nie jest transparentny, PiS nie jest tu wyjątkiem. Nie uczestniczę w gierkach i targach, które nasilają się w partii przed wyborami. Nie kombinowałam co i z kim mi się opłaci, komu schlebiać, a komu szkodzić. Okazuje się jednak, że ci, którzy taką taktykę wybrali, czasem zwyciężają, przynajmniej chwilowo. Ja całą kadencję pracowałam, bo po to zostałam wybrana, po to ponad 90 tysięcy mieszkańców naszego regionu mi zaufało. I chcę podkreślić, że mimo iż moja partia zdecydowała o niewystawieniu mnie w nadchodzących wyborach, co jest oczywiście dla mnie bardzo bolesne i rozczarowujące, to ani przez chwilę nie żałuję, że nie zadbałam „odpowiednio” o moje interesy. Mogę za to moim wyborcom i współpracownikom patrzyć prosto w oczy i liczyć na ich wsparcie w mojej dalszej pracy"- czytamy. 

Gawęda potwierdza też plotki, że będzie startować do Senatu, jako niezależny kandydat Bezpartyjnych Samorządowców.

"Tak, to prawda, otrzymałam kilka takich propozycji. Nie będę ukrywać, że odebrałam je z satysfakcją, jako potwierdzenie dobrej oceny mojej pracy i kompetencji. No i oczywiście jako dobrą prognozę moich szans wyborczych. Ale chcę podkreślić, że w tej sytuacji najważniejsze dla mnie były niezliczone wyrazy wsparcia, jakie otrzymałam od mieszkańców, od samorządowców, strażaków, współpracowników. Bo to oni najlepiej znają mnie i moją pracę. Zachęcali mnie, aby tego dorobku nie marnować i wystartować w wyborach. To ich głosy i opinie zdecydowały, że będę kandydować w wyborach do senatu z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, uznanego i szanowanego ugrupowania skupiającego kilkuset samorządowców z całego kraju, nie zajmującego się „wielką polityką”, ale rozwojem naszych gmin i powiatów, codzienną pracy na rzecz mieszkańców. Jest to całkowicie zbieżne z tym, czym dotąd się zajmowałam i dalej zamierzam zajmować".

Jednocześnie Ewa Gawęda potwierdziła, że z racji startu do Senatu z innego komitetu, odchodzi z PiS

"Nie miałam takich planów, bo uważam, że to nie partyjny szyld jest najważniejszy. Nowa droga, przedszkole czy pieniądze na wymianę pieców dla ludzi to nie sprawa tej czy innej partii, ale efekt ciężkiej pracy, zaangażowania, współpracy z samorządami, itp. Ale oczywiście w obecnej sytuacji, a zwłaszcza kiedy kandyduję w wyborach z listy ugrupowania „bezpartyjnego”, moja rezygnacja z członkostwa w PiS jest oczywistością"-napisała. 

powiązane artykuły:

DSC 5773 1
Lokalne 4 września 2023

To już wszystko wiemy. Pojedynek wagi ciężkiej po raz kolejny szykuje się w okręgu katowickim. Kt

IMG 20220407 105139
Lokalne 25 sierpnia 2023

Prezydent Katowic ostatecznie poparł ustalenia paktu senackiego. Zgadza się na katowickiego kandy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3