Prezydent Katowic odpuszcza ws. Senatu. Zgadza się na kandydata paktu senackiego

IMG 20220407 105139
Kastelik

Szymon Kastelik

25 sierpnia, 2023

Prezydent Katowic ostatecznie poparł ustalenia paktu senackiego. Zgadza się na katowickiego kandydata z poza Katowic, czyli Macieja Kopca. 

Pakt senacki to inicjatywa, która dała szeroko pojętej opozycji światełko nadziei w 2019 roku. Jednym z pomysłodawców i koordynatorów tego projekt jest był prezydent Gliwic, a teraz senator Zygmunt Frankiewicz. Pakt senacki pozwolił opozycji na zdobycie większości w izbie wyższej w 2019 roku. 

W tym roku ma być podobnie. Po długich negocjacjach partie opozycyjne dogadały się w sprawie swoich kandydatów do Senatu. Jednak wiele zamieszania wzbudziła kandydatura z Katowic. Otóż w ramach paktu senackiego, z stolicy woj. śląskiego w bezpośrednim starciu z kandydatem PiS walczyć będzie dotychczasowy poseł Nowej Lewicy - Maciej Kopiec. 

Taki wybór nie spodobał się niektórym osobom, w tym prezydentowi Katowic, Marcinowi Krupie. Otóż Kopiec jest z Rybnika, a nie z Katowic. W 2019 roku w wyborach do Sejmu startował ze "swojego" rybnickiego okręgu. Teraz będzie "małym" spadochroniarzem z Katowic. 

Niektóre media donosiły, że Krupa zastanawia się nad wystawieniem własnego kandydata do Sejmu (mówiło się o jego zastępcy Waldemarze Bojarunie). 

Prezydent Katowic odpuszcza

Jednak ostatecznie Marcin Krupa zgodził się na ustalenia opozycji ws. paktu senackiego. - W tej sprawie odbyłem w ostatnich dniach rozmowy z liderami partii politycznych oraz przedstawicielami regionalnych ugrupowań. Głos Katowic i innych samorządów musi być w Warszawie dobrze słyszany. Ale musi być także skuteczny. Dlatego jako członek „Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski” podjąłem decyzję o wsparciu Paktu Senackiego - czytamy w oświadczeniu prezydenta Katowic.

- Świetna wiadomość - skomentował Maciej Kopiec.

To na pewno ulga dla opozycji. Dwóch kandydatów o podobnym profilu i programie do Senatu mogłoby przełożyć się na... zwycięstwo kandydata PiS-u.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3