Morawiecki vs Budka vs Konieczny vs Gramatyka vs Płaczek. Czyli bitwa o Śląsk

DSC 5773 1

Redakcja

4 września 2023

To już wszystko wiemy. Pojedynek wagi ciężkiej po raz kolejny szykuje się w okręgu katowickim. Kto wygra?

W 2019 roku w okręgu nr 31 (okręg katowicki) wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyło 184030 głosów. PiS najbardziej zdominował powiat bieruńsko-lędziński, gdzie na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało ponad 50 procent. 

Druga w okręgu katowickim Koalicja Obywatelska byłą gorsza o niecałe 10 tysięcy głosów. Obie formacje zdobyły po 5 mandatów. Po 1 mandacie zyskali Lewica, Konfederacja. W 2019 roku lokomotywami PiS i PO w okręgu katowickim byli Mateusz Morawiecki i Borys Budka - odpowiednio 133687 i 99550 głosów.

Bitwa o Śląsk

W tym roku będzie podobnie. Mateusz Morawiecki ponownie otwiera katowicką listę PiS, a Borys Budka jest liderem listy KO. Do walki "jedynek" staną też:

Maciej Konieczny - Lewica

Grzegorz Płaczek - Konfederacja

Michał Gramatyka - Trzecia Droga.

Z całej piątki tylko Grzegorz Płaczek to debiutant, ale wysokie sondaże Konfederacji mogą w rezultacie dać mu mandat poselski. Najprawdopodobniej walka "o zwycięstwo" w bezpośrednim starciu rozstrzygnie się pomiędzy Morawieckim i Budką. Natomiast Konieczny, Gramatyka i Płaczek powalczą o "trzecie miejsce". 

Dla każdej formacji najważniejsze jest, żeby liderzy zdobyli jak największą liczbę mandatów, bo to przyczynia się na wynik całej listy. Do zdobycia będzie w sumie 12 mandatów. Więc jest możliwe, że któraś jedynka nie wejdzie do Sejmu, ani nie pomoże swoim koleżankom i kolegom z listy. 

Debaty

Borys Budka wyzwał już oficjalnie Mateusza Morawieckiego do debaty. -  Kolejny raz zapraszamy Mateusza Morawieckiego, żeby wziął udział w debacie, a nie tchórzył - powiedział w piątek Budka. 

O debatę zapytaliśmy też Macieja Koniecznego, który również jest chętny na dyskusję z premierem Morawieckim.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3