Wysyłali prośby o przelew BLIKiem. 12 osób usłyszało zarzuty

Metoda na blik

Redakcja

26 kwietnia, 2023

Częstochowscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę oszustów działających metodą „na kod bankowy”. Zarzuty usłyszało 12 osób, wszyscy trafili już do aresztu.

Policjanci z Częstochowy współpracujący z Prokuraturą Regionalną w Katowicach wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która  wyłudzała pieniądze metodą „na kod bankowy” .

-W ręce mundurowych wpadło 12 mieszkańców woj. zachodnio-pomorskiego w wieku od 22 do 35 lat, którzy wyłudzali dane do logowania od użytkowników jednego z portali społecznościowych, a następnie podszywając się pod nich oszukiwali ich znajomych - podała policja.

Policjanci dotarli do 100 pokrzywdzonych z całej Polski. Nie wykluczają, że takich osób może być znacznie więcej. 

-Apelujemy do osób, które mogły paść ofiarami oszustw tą metodą o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie pod numerem telefonu 47 85 812 70 lub z najbliższą jednostką Policji - apeluje policja. 

Schemat działania oszustów wyglądał zawsze tak samo. Przestępcy najpierw włamywali się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłali wiadomości do osób z listy znajomych. Prosili w nich o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy wpadł w tarapaty finansowe, przekazywali swoje pieniądze, generując w banku kod bankowy (bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy prosili).

Wszyscy przestępcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa i trafili do aresztu. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli należące do sprawców mienie warte blisko pół miliona złotych.

powiązane artykuły:

57 730352
Lokalne 25 października, 2022

Rybniccy kryminalni prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców oszustwa za pomocą BLIKa. Podejrzew

42 729304
Lokalne 20 października, 2022

Metoda oszustwa "na BLIK" jest stosunkowo porasta i wiele osób o niej wiem, a mimo to daje się nabra

65 672021
Lokalne 9 września, 2021

W miniony wtorek na stronie internetowej zawierciańskiej jednostki opublikowany został komunikat o p

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3