Trwa zazielenianie ul. Warszawskiej w Katowicach. Kiedy koniec prac?

Zazielenienie warszawskiej

Redakcja

26 kwietnia, 2023

Metamorfoza ul. Warszawskiej w Katowicach idzie pełną parą. Ostatnio pojawiły się już pierwsze drzewa. Czy to oznacza rychły koniec prac?

Na ul. Warszawskiej pojawiły się właśnie pierwsze drzewa, łącznie ma ich tu być niemal 70. Do połowy maja mają się pojawić wszystkie drzewa wysokie – czyli 33 klony polne 'Elsrijk'. Sadzenie drzew zajmuje sporo czasu, szczególnie w takim miejscu, gdzie znajdują się okablowania i trakcja tramwajowa. Projekt zmierza ku końcowi i już latem będzie można cieszyć się z kolejnego miejsca z zielenią w mieście.

- Projekt Zielona Warszawska wszedł w nową fazę. Teraz, kiedy te pierwsze drzewa się pojawiają, widać, jak to będzie wyglądać po zakończeniu prac. Ilość zieleni w tym miejscu znacząco się zwiększy, ulica zyska zupełnie inny charakter. Bardzo się cieszę, że już niedługo mieszkańcy będą mieć kolejne miejsce w centrum miasta pełne zieleni – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Reprezentacyjny deptak pełen zieleni

Ul. Warszawska ma być jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. Jej wygląd nawiązywać będzie do historycznych rozwiązań, które były tu obecne w XIX i na początku XX wieku. Poszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych. Łącznie pojawią się tu 33 drzewa wysokie, 37 drzew kolumnowych, aż 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnączy. Ulica będzie podzielona na trzy sektory. W każdym z nich będzie inny rodzaj roślinności. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli podziwiać wiele gatunków roślin, m.in. różę Aspirin, Salsa czy Rote Hannover, irgę Dammera. Z bylin można wymienić takie gatunki, jak: liliowiec, barwinek pospolity, tawułkę, rozplenicę japońską. Przykłady pnącz to dwa rodzaje bluszczu pospolitego i hortensja pnąca.

Koszt zazielenienia ul. Warszawskiej to 19 mln zł. Koniec prac jest przewidziany na lipiec. Wśród działań, które obecnie są wykonywane, można wymienić m.in. tworzenie kanalizacji kablowej, korytowanie pod warstwy konstrukcyjne czy układanie podbudowy pod konstrukcje nawierzchni ciągu pieszego. Jednym z bardziej widocznych elementów jest korytowanie klombów – w wielu miejscach już widać ich obramowanie. Nawożona jest do nich ziemia. Cały czas układane i fugowane są także płyty granitowe i kostka – po części z nich mieszkańcy już mogą wygodnie chodzić.


powiązane artykuły:

Prace na ul warszawskiej
Lokalne 24 lutego, 2023

Trwają prace związane z metamorfozą ul. Warszawskiej w Katowicach.  Zanim rozpocznie się na niej

Podpisanie umowy na remont ul Warszawskiej Tramwaje Slaskie oraz wykonawca inwestycji fot Dariusz Czapla
#EkoSilesia 22 maja, 2022

Kilkadziesiąt drzew oraz kilka tysięcy bylin, traw i pnączy – tak po przebudowie ma wyglądać ul. War

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3