Majówka w Wiśle. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów?

Majowka w wiśle 2022

Redakcja

27 kwietnia, 2023

W tym roku w czasie wiślańskiej majówki czeka na nas mnóstwo atrakcji – będzie tradycyjnie, turystycznie i muzycznie. Nie zabraknie też uroczystości patriotycznych w miłej atmosferze przy bulwarach nad Wisłą.

- Już w najbliższy weekend rozpoczynamy w Wiśle sezon imprez letnich. W tym roku majówka odbędzie się pod hasłem „Górskie opowieści Habsburgów”. Zaczynamy już w sobotę, 29 kwietnia na Placu Hoffa, gdzie przygotowaliśmy ofertę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

W sobotę 29 kwietnia o godzinie 15:00 na Placu Hoffa wystartują koncerty – zagrają zespoły Stwora Głodomora i Tercet 4mation a o godzinie 18:00 na scenie pojawi się Orkiestra na Dużym Rowerze. W niedzielę, 30 kwietnia także na Placu Hoffa czekają nas kolejne koncerty – na scenie pojawią się Robert Kasprzycki i Grzane Wino, a już o godzinie 17:00 w Parku Kopczyńskiego rozpocznie się tradycyjna obrzęd stawiania moja, który poprowadzi Zespół Regionalny „Wisła”. Będzie można skosztować pysznego kołocza i herbaty z zielin. Po obrzędzie zespół zaprasza wszystkich do wspólnej potańcówki.

Przez cały czas trwania wiślańskiej majówki w mieście trwał będzie jarmark rękodzieła, na którym pojawią się artyści i rzemieślnicy – na stoiskach znaleźć będzie można piękne rękodzieło i wyroby artystyczne.

Wiślańska Majówka to w tym roku także inauguracja obchodów 125-lecia Zameczku Myśliwskiego Habsburgów, przeniesionego spod Baraniej Góry do centrum Wisły. W niedzielę w południe odbędą się uroczystości przy samym zameczku na ulicy Lipowej. Nie zabraknie przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw - okolicznościowego piwa, strudla jabłkowego czy pstrąga wiślańskiego. Także tego dnia ruszy rodzinna gra terenowa, której celem będzie odnalezienie habsburskiego arcyksięcia. Dzień później, 1 maja, odbędzie się bezpłatny turystyczny rajd z przewodnikami beskidzkimi śladami Habsburgów – uczestnicy będą mogli wybrać jedną z trzech różnorodnych tras ze wspólnym zakończeniem przy ognisku w Wiśle Czarne pod zaporą.

Trzeci maja to przede wszystkim patriotyczne uroczystości – wspólne odśpiewanie hymnu, odczytanie fragmentów konstytucji a także spotkanie przy kawie i ciastku – ta część obchodów odbędzie się w samo południe plenerowo, na bulwarze wiślanym przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Później przeniesiemy się na Plac Hoffa, gdzie odbędzie się „Piknik biało-czerwony”, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, będę animacje dla dzieci, nie zabraknie też kuchni polowej z pyszną grochówką.

- Jeśli chodzi o stronę kulturalną pikniku patriotycznego, będzie można posłuchać muzyki rozrywkowej, granej przez Orkiestrę Dętą Henryka Itnera, zagra też zespół Redlin. Zapraszamy wszystkich na wiślańską majówkę, będzie można w dobrej atmosferze podładować akumulatory na zbliżający się sezon letni – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

powiązane artykuły:

Posz1
Turystyka 18 kwietnia, 2023

Trwają prace budowlane, w ramach których rekonstruowana jest oficyna mieszkalna oraz budynek gosp

fot. Miasto Wisła/facebook
Turystyka 15 marca, 2023

Po raz dziewiętnasty wiślański oddział PTTK zaprasza na wspólną wędrówkę ku źródłom Wisły. Rajd N

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.9µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3