Majówka w Wiśle. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów?

Majowka w wiśle 2022

Redakcja

27 kwietnia 2023

W tym roku w czasie wiślańskiej majówki czeka na nas mnóstwo atrakcji – będzie tradycyjnie, turystycznie i muzycznie. Nie zabraknie też uroczystości patriotycznych w miłej atmosferze przy bulwarach nad Wisłą.

- Już w najbliższy weekend rozpoczynamy w Wiśle sezon imprez letnich. W tym roku majówka odbędzie się pod hasłem „Górskie opowieści Habsburgów”. Zaczynamy już w sobotę, 29 kwietnia na Placu Hoffa, gdzie przygotowaliśmy ofertę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

W sobotę 29 kwietnia o godzinie 15:00 na Placu Hoffa wystartują koncerty – zagrają zespoły Stwora Głodomora i Tercet 4mation a o godzinie 18:00 na scenie pojawi się Orkiestra na Dużym Rowerze. W niedzielę, 30 kwietnia także na Placu Hoffa czekają nas kolejne koncerty – na scenie pojawią się Robert Kasprzycki i Grzane Wino, a już o godzinie 17:00 w Parku Kopczyńskiego rozpocznie się tradycyjna obrzęd stawiania moja, który poprowadzi Zespół Regionalny „Wisła”. Będzie można skosztować pysznego kołocza i herbaty z zielin. Po obrzędzie zespół zaprasza wszystkich do wspólnej potańcówki.

Przez cały czas trwania wiślańskiej majówki w mieście trwał będzie jarmark rękodzieła, na którym pojawią się artyści i rzemieślnicy – na stoiskach znaleźć będzie można piękne rękodzieło i wyroby artystyczne.

Wiślańska Majówka to w tym roku także inauguracja obchodów 125-lecia Zameczku Myśliwskiego Habsburgów, przeniesionego spod Baraniej Góry do centrum Wisły. W niedzielę w południe odbędą się uroczystości przy samym zameczku na ulicy Lipowej. Nie zabraknie przygotowanych specjalnie na tę okazję potraw - okolicznościowego piwa, strudla jabłkowego czy pstrąga wiślańskiego. Także tego dnia ruszy rodzinna gra terenowa, której celem będzie odnalezienie habsburskiego arcyksięcia. Dzień później, 1 maja, odbędzie się bezpłatny turystyczny rajd z przewodnikami beskidzkimi śladami Habsburgów – uczestnicy będą mogli wybrać jedną z trzech różnorodnych tras ze wspólnym zakończeniem przy ognisku w Wiśle Czarne pod zaporą.

Trzeci maja to przede wszystkim patriotyczne uroczystości – wspólne odśpiewanie hymnu, odczytanie fragmentów konstytucji a także spotkanie przy kawie i ciastku – ta część obchodów odbędzie się w samo południe plenerowo, na bulwarze wiślanym przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Później przeniesiemy się na Plac Hoffa, gdzie odbędzie się „Piknik biało-czerwony”, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, będę animacje dla dzieci, nie zabraknie też kuchni polowej z pyszną grochówką.

- Jeśli chodzi o stronę kulturalną pikniku patriotycznego, będzie można posłuchać muzyki rozrywkowej, granej przez Orkiestrę Dętą Henryka Itnera, zagra też zespół Redlin. Zapraszamy wszystkich na wiślańską majówkę, będzie można w dobrej atmosferze podładować akumulatory na zbliżający się sezon letni – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

powiązane artykuły:

Posz1
Turystyka 18 kwietnia 2023

Trwają prace budowlane, w ramach których rekonstruowana jest oficyna mieszkalna oraz budynek gosp

rajd ku źrodłom wisły
Turystyka 15 marca 2023

Po raz dziewiętnasty wiślański oddział PTTK zaprasza na wspólną wędrówkę ku źródłom Wisły. Rajd N

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3