W Wiśle powstaje nowa atrakcja - Habsburska osada gospodarcza. Poszukują dawnych sprzętów i narzędzi na ekspozycję

Posz1

Redakcja

18 kwietnia 2023

Trwają prace budowlane, w ramach których rekonstruowana jest oficyna mieszkalna oraz budynek gospodarczy. Oba budynki składają się na kompleks pod nazwą Habsburska osada gospodarcza „U początków Wisły”. Cały proces możliwy jest dzięki zaangażowaniu środków własnych Gminy Wisła, dofinansowania z Programu INTERREG V-A: Republika Czeska – Polska oraz środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Prace budowlane zakończą się we wrześniu, dlatego już teraz grupa ekspertów pracuje nad założeniami dla przyszłej ekspozycji stałej, która znajdzie się w osadzie. 

W związku z tym Gmina Wisła rozpoczęła poszukiwanie eksponatów i pamiątek, które mogłyby stanowić część ekspozycji. 

-Szczególnie interesują nas: historyczne fotografie, obrazy, listy, pamiętniki, odznaczenia, mapy, sprzęty użytku codziennego oraz inne przedmioty, które nawiązują do założeń ekspozycji - czytamy na stronie miasta. 

W szczególności poszukują: dawnych drewnianych i żelaznych sprzętów i narzędzi, używanych w domu i na gospodarstwie oraz pracy w lesie, zwłaszcza odlewane w dawnych hutach w Ustroniu i Trzyńcu, w tym m.in. piły, heble, siekiery, klupa (średnicomierz), cechówka, młoty, kliny, haki, imadła, porzyz, raki do zbierania szyszek, sprzęty domowe (żelazka, tary do prania, wirówki do miodu, formy do masła, maselniczki, kociołki żeliwne), hoczki do stroju, drewniane taborety, garnki (trójnogi i inne), okucia, widły, grabie i inne, najlepiej z przełomu XIX i XX wieku.

Pamiątki historyczne można przekazać jako eksponaty do nowego obiektu na dwa sposoby: jako darowiznę na rzecz Gminy lub oddać w depozyt. Najcenniejsze z nich zostaną umieszczone na wystawie wraz z informacją o darczyńcach.

-W pierwszym etapie prosimy Państwa o przekazanie kilku zdjęć każdego z eksponatów wraz króciutkim opisem najważniejszych parametrów (w przybliżeniu wysokość, szerokość i inne istotne cechy) na adres mailowy fundusze@um.wisla.pl z dopiskiem w tytule NABÓR EKSPONATÓW, w terminie do 31 maja 2023 r. W zgłoszeniu proszę umieścić również numer telefonu do osoby, z którą będzie można się skontaktować, w celu określenia zasad przekazania - pisze magistrat. 

powiązane artykuły:

Fot Grupa Pingwina Wieża widokowa Krynica Zdrój 1
Turystyka 21 lutego 2023

Wiosną rozpoczną się prace budowlane wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew w Wiśle, w Skoln

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3