Porozumienie dot. Funduszy Europejskich dla Śląskiego podpisane

IMG 20230418 112046

Redakcja

18 kwietnia 2023

18 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie przygotowania i realizacji instrumentu "Zintegrowane Inwestycje Terytorialne" w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego a Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego.

Jak informuje Urząd Marszałkowskim, to są w szczególności przedsięwzięcia priorytetowe dla rozwoju danego obszaru zgodne z celami wynikającymi ze strategii terytorialnej. Podstawowym zadaniem Związku ZIT na podstawie podpisanego porozumienia jest kreowanie polityki rozwoju na obszarze wdrażania ZIT oraz animowanie i koordynowanie realizacji projektów wynikających ze strategii terytorialnej współfinansowanych ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. 

Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie Subregionu w ramach FE SL 2021-2027 wynosi prawie 550 mln euro. 

- Po stronie Urzędu Marszałkowskiego zostało już wszystko zrobione. To duża kwota. Do podziału już wewnątrz samorządów, które będą realizowały różnego rodzaju projekty - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski i dodał - Zaczynamy wdrażać fundusze europejskiego dla województwa śląskiego. Z uwagi na to, że KPO jest wstrzymane, co więcej kary nakładane na Polskę są zabierane z polityki spójności, to pokazuje, że my po naszej stronie staramy się uruchamiać te środki dla samorządów, które zaczną realnie pracować przy projektach. 

Marszałek podkreślił, że to samorządy będą pomiędzy sobą decydować, na co zostaną wydane te środki, ale z zachowaniem unijnej polityki województwa śląskiego. Czyli w pierwszej kolejności środki będą przeznaczane na działania, projekty i inwestycje związane z transformacją województwa. 

- No wreszcie, można byłoby powiedzieć, podpisujemy to porozumienie, które prowadził pan marszałek (...) To wielki dzień. Rozpoczynamy już od dzisiaj realną pracę. Pan marszałek wynegocjował te pieniądze, a tym porozumieniem przekazuje je do ZiT-u - skomentował prezydent Katowic, Marcin Krupa. 

WIĘCEJ: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3