Wojewódzka inauguracja sezonu zimowego za nami

inauguracja sezonu zimowego w wiśle

Redakcja

20 grudnia, 2022

W sobotę w Wiśle, z udziałem licznych gości, zainaugurowano sezon zimowy w województwie śląskim. Wydarzenie pod nazwą Beskidy Winter Go odbyło się na terenie lodowiska i parku zimowego mieszczących się na kompleksie Basenów Wisła.

W uroczystości zarząd województwa reprezentowała wicemarszałek Anna Jedynak, a przewodniczącego sejmiku nasz radny Andrzej Molin. Nie zabrakło starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka czy też włodarzy innych beskidzkich miast z okolicy - prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, burmistrza Szczyrku Antoniego Byrdy czy burmistrza Ustronia Przemysława Korcza. Byli też GOPR-owcy w osobie naczelnika GOPR Beskidy Marcina Szczurka, przedstawiciele marek turystycznych: Beskidy i Śląsk Cieszyński (Piotr Plewiński i Bogdan Kasperek), a także organizacji turystycznych – Śląskiej Organizacji Turystycznej (prezes Adam Wawoczny i dyrektor Agnieszka Sikorska) i Wiślańskiej Organizacji Turystycznej (prezes Karolina Wantulok), przedstawiciele klubów sportowych związanych z nartami (WSS Wisła – prezes Zbigniew Wuwer) i dyrektor skoczni narciarskiej w Wiśle Malince (Andrzej Wąsowicz). Oczywiście nie zabrakło gospodarza – burmistrza Wisły Tomasza Bujoka wraz z przewodniczącym Rady Miasta Wisła Januszem Podżorskim i radnymi czy przedstawicieli ośrodków narciarskich z Beskidów, m.in. Wiślańskiego Skipassu, Skolnitego czy Czantorii. Gościem specjalnym inauguracji był prezes Polskiego Związku Narciarskiego, wiślanin Adam Małysz.

- Dziś otwieramy sezon, a w ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność otwierać szybką - podróż z Katowic trwa 1,5 godziny - trasę kolejową do Wisły. To bardzo cenne, bo dopisały też warunki pogodowe - skorzystają z nich nie tylko narciarze, ale też ci, którzy po prostu chcą odpocząć. Zapraszamy - mówiła w trakcie inauguracji marszałek Jedynak.
- Aura sprawiła nam faktycznie miłą niespodziankę, bo w poprzednich latach musieliśmy walczyć o każdy płatek śniegu i wykorzystać każdy mróz do przygotowania stoków. Dziś jednak wszystkie są gotowe, mamy bogatą infrastrukturę w Beskidach - myślę, że można powiedzieć, że najbogatszą w całym kraju - dodawał burmistrz Bujok.
- Mamy trasy biegowe na Kubalonce - które w tej chwili są gotowe, a mogą być jeszcze rozbudowane - jest skocznia w Malince - która może i wymaga remontu, ale jest zielone światło do jego przeprowadzenia - mamy w końcu też trasy zjazdowe. Coraz częściej słyszę z innych krajów, że można pozazdrościć tego wszystkiego i chętnie się tu przyjeżdża - podkreślał Adam Małysz, który wspomniał też o planach na przyszły sezon zimowy w skokach narciarskich.
- Prawdopodobnie, żeby nie zapeszać, będziemy mieć turniej skoków, który się rozpocznie w styczniu Wiśle, potem w następnym tygodniu zawita do Szczyrku i na koniec do Zakopanego - to kolejne wydarzenie, które sprawi, że przyjedzie tu mnóstwo turystów. Liczymy też, że w przyszłości na Kubalonce rozgrywane będą nie tylko regionalne zawody, ale też Puchary Świata w biegach narciarskich.

W trakcie wydarzenia odbyła się także na telebimie prezentacja zimowej oferty całych Beskidów, której dokonał Tadeusz Papierzyński, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu. Sympatycznym akcentem było przekazanie ufundowanego przez Wiślański Skipass sprzętu ratowniczego dla strażaków - jednostce OSP z Wisły Jawornika oraz Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Ustronia. Są to cztery zestawy do ewakuacji z kolei linowych o łącznej wartości ok. 26 000 zł. Jak podkreślali darczyńcy - oby były wykorzystywane tylko do ćwiczeń!

Symbolicznym rozpoczęciem zimowego sezonu było wspólne rozpalenie dużego ogniska, czego dokonali uczestnicy uroczystości przy dźwięku góralskiej trombity!

W ramach inauguracji przez cały dzień bezpłatnie dostępne było lodowisko, z czego skorzystało mnóstwo osób. Oprócz wolnej jazdy, na lodowisku można było wziąć udział w hokejowych animacjach, podziwiać pokazy jazdy figurowej czy też zachwycić się pokazem fire show.

Śląska Organizacja Turystyczna przygotowała na rynku pokazy kulinarne znanego kucharza Remigiusza Rączki wspólnie z Marią Pietruszką z Chaty Olimpijczyka Jasia i Helenki. Była to też okazja do zaprezentowania food trucka Śląskie Smaki, który kulinarne dziedzictwo województwa śląskiego prezentował będzie i promował przy najróżniejszego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach. Przy lodowisku czynny był punkt informacyjny z atrakcjami całych Beskidów.

Następnie, przy okazji trwającego na rynku Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, rozpoczęły się koncerty - zagrali: Trebunie Tutki, Chwila Nieuwagi, Silesian Tyrol Band, dzieci z SP nr 1 w Wiśle, a gwiazdą wieczoru był zespół Enej.

Organizatorem wydarzenia było miasto Wisła przy współudziale samorządu województwa śląskiego.

inauguracja sezonu zimowego w wiśle

powiązane artykuły:

fot. Gmina Istebna
Turystyka 19 grudnia, 2022

Ostatnie dni upłynęły nam pod znakiem intensywnych opadów śniegu i mrozu. Nie próżnowali też właś

Stok Stacja Narciarska
Turystyka 15 grudnia, 2022

Już w piątek, 16.12 o godz. 17:00 rusza sezon na Stacji Narciarskiej Stok w Wiśle. Zaś 17 grudni

Szczyrk trasy narciarskie 2023
Turystyka 22 listopada, 2022

Chcesz wypróbować trasy narciarskie w Szczyrku? Szczyrk Mountain Resort to jeden z największych o

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 46.1µg/m3 PM2.5: 36.8µg/m3