W domu Wojciecha Kilara powstanie Centrum Edukacji Muzycznej. Właśnie ogłoszono przetarg

Dom Wojciecha Kilara

Redakcja

20 grudnia, 2022

W Katowicach przy ul. Kościuszki 165 mieszkał i komponował przez kilkadziesiąt lat, tworząc muzykę do ponad 130 filmów i zdobywając światową sławę Wojciech Kilar. Teraz w domu należącym do znanego kompozytora miasto Katowice realizuje wyjątkowy projekt – Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”.

-Katowice stały się domem Wojciecha Kilara. Dzięki temu dziś miasto kojarzy się ze znanym kompozytorem. Chcemy pamięć o nim kultywować. Dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i chcemy w nim stworzyć Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Budynek zostanie rozbudowany. W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona Wojciechowi Kilarowi, w drugiej interaktywna wystawa poświęcona muzyce – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

„Dom Kilara” będzie przede wszystkim miejscem upamiętniającym wielkiego kompozytora i jego twórczość, przekazującym inspiracje jego życiem kolejnym pokoleniom. Ponadto ma być poświęcony całej śląskiej szkole kompozytorów i stworzonym przez jej przedstawicieli utworom. Będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki. 

Choć budowa tego ważnego dla kultury ośrodka dopiero się rozpocznie, została już opracowana koncepcja wystawy stałej. Będzie składać się z dwóch części.

- Pierwsza z nich ma być muzealna i poświęcona życiu i twórczości Wojciecha Kilara. Będzie zlokalizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter, by można było poczuć się niczym podczas odwiedzin u wybitnego kompozytora. W budynku pozostawione będą przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu. Z kolei druga, edukacyjna wystawa ma być ulokowana w dobudowanej części obiektu i będzie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Wyposażenie jej między innymi w interaktywne narzędzia nada przestrzeni nowoczesnego charakteru – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wystawy będą różniły się nie tylko tematyką, ale także charakterem i przeznaczeniem. O ile część muzealna będzie bardziej statyczna, to edukacyjna przestrzeń będzie tworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach i nastolatkach. Oprócz wystawy stałej obiekt ma umożliwiać także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, jak recitale, warsztaty muzyczne czy minifestiwale. Służyć temu ma między innymi wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną.

Przetarg na prace budowlane w związku z tą inwestycją został właśnie ogłoszony. Wyłoniony wykonawca będzie miał 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych. Obecnie także przygotowywany jest przetarg na wyposażenie oraz aranżację ekspozycji.

powiązane artykuły:

Wkilar
Wiadomości 17 lipca, 2022

Wojciech Kilar był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Urodził się na ziemiach dzisiej

20131229 kilar
14 września, 2021

Podczas koncertu odbędzie się również uroczystość nadania sali koncertowej Filharmonii Częstochowski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3