Filharmonia Śląska uczciła 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara [WIDEO]

Wkilar

Redakcja

17 lipca, 2022

Wojciech Kilar był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Urodził się na ziemiach dzisiejszej Ukrainy, ale związał się z Katowicami i Górnym Śląskiem.

17 lipca 1932 roku we Lwowie urodził się Wojciech Kilar. Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, a jego twórczość ozdabiała wiele ważnych produkcji filmowych. W 1948 roku przeprowadził się do Katowic i z tym miastem związał się do końca swojego życia. Mówił, że jest Ślązakiem z wyboru, a Katowice ukształtowały go życiowo oraz muzycznie.

W przeddzień 90. rocznicy jego urodzin, Filharmonia Śląska zorganizowała koncert poświęcony Wojciechowi Kilarze. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej zagrała m.in.: Uwertura uroczysta na orkiestrę, Kościelec 1909, Mazur z filmu Zemsta, Muzyka z filmu Sól ziemi czarnej, Walc z filmu Ziemia obiecana, Suita z filmu Pan Tadeusz.

Przed wejściem na salę koncertową im. Karola Stryji wystawiono rękopis Kilara "Uwerturę uroczystą na orkiestrę", którą skomponował w 2010 z okazji jubileuszu nadania praw miejskim Katowicom. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO;

powiązane artykuły:

26 08
Artykuły 4 sierpnia, 2022

Filharmonia Śląska w sierpniu zaprasza na dwa koncerty pełne wielkich emocji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.7µg/m3 PM2.5: 11.6µg/m3