Wiosenne porządki w Katowicach. Zebrano 500 ton drobnych odpadów

Wiosenne porządkowanie ulic Katowic

Redakcja

28 lutego 2024

500 ton drobnych odpadów zebrali już w tym roku pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z ulic Katowic. Od wczesnego ranka do godzin nocnych sprzątają ulice, aby mieszkańcy mogli się cieszyć z czystego i estetycznego otoczenia.

W MPGK intensywne prace porządkowe właśnie się rozpoczęły. W zeszłym roku w okresie od stycznia do kwietnia pracownicy zebrali 1726,56 ton tzw. zmiotek. Te odpady to mieszanina drobnych zanieczyszczeń, m.in. ziemi, piasku, liści, żwiru, kamieni, niewielkich śmieci. W tym roku zebrano już prawie 500 ton zmiotek.

– Po zimie mamy zazwyczaj więcej pracy. Kiedy na ulicach leży śnieg, wiele miejsc jest niedostępnych i możemy je dokładnie posprzątać dopiero, gdy śnieg stopnieje. Dlatego ilość zbieranych odpadów na ulicach bezpośrednio po zimie jest większa. Oprócz tego topniejący śnieg również pozostawia wiele zanieczyszczeń, które usuwamy profesjonalnymi zamiatarkami i myjkami. Dzięki sprzyjającej pogodzie w lutym mogliśmy już rozpocząć pracę i przystąpić do wielkiego sprzątania – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Jeżeli pogoda na to pozwala, to pracownicy MPGK zamiast odśnieżania prowadzą prace porządkowe na ulicach – to zarówno zamiatanie ręczne, jak i mechaniczne. Przy tych zadaniach pracuje na kilka zmian łącznie ok. 100 osób. Zazwyczaj wykorzystywanych jest 10 zamiatarek oraz małych wywrotek. Po zebraniu odpadów trafiają one do Zakładu Odzysku i Utylizacji Odpadów. Pracownicy MPGK sprzątają zarówno główne ulice w mieście, jak i te bardziej oddalone od centrum. W Panewnikach można ich było spotkać na ul. Medyków, Śląskiej, Mazurskiej, Kaszubskiej czy Mazowieckiej. Kiedy byli w Ligocie, to sprzątali Rolną, Kłodnicką i Świdnicką. W Ochojcu zajmowali się ul. Radockiego, Spokojną czy Ziołową, a w Szopienicach ul. Bednorza, Wiosny Ludów i Przelotową. Można ich było także spotkać na ul. Szopienickiej, na odcinku od ul. Gospodarczej do ul. Górniczego Dorobku, a także wokół rynku w Nikiszowcu.

Śmiecenie coraz mniej modne

Oprócz prac na ulicach miasta służby miejskie wykonują swoje codzienne obowiązki polegające na odbieraniu odpadów od mieszkańców. W zeszłym roku MPGK odebrało ponad 94,5 tys. ton odpadów. Wśród nich było ponad 4,8 tys. ton papieru, ponad 4,8 tys. ton szkła, a także ponad 7,5 tys. ton metali i tworzyw sztucznych. Ponad 6,2 tys. ton stanowiły odpady zmieszane. To oznacza, że mieszkańcy segregują coraz więcej odpadów. Potwierdzają to prowadzone przez MPGK analizy. W zeszłym roku odpady zmieszane stanowiły ok. 66% ogólnej ilości odpadów, a dwa lata temu było to ok. 70%.

powiązane artykuły:

Zielony Budżet miasta Katowice
Lokalne 26 lutego 2024

Po raz piąty mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Zielonego B

Galeria Katowicka
Lokalne 24 lutego 2024

Od poniedziałku, 26 lutego w Galerii Katowickiej rozpocznie się wdrażanie nowego systemu parkingo

Trasy rowerowe katowice
Lokalne 21 lutego 2024

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął przetargi na kolejne inwestycje w inf

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3