Park Wełnowiecki zyskuje nowy wygląd

Park Wełnowiecki

Redakcja

28 lutego 2024

Park Wełnowiecki zyskuje nowy wygląd. Wiosną będzie można przechadzać się nowo powstałymi alejkami korzystając z różnych atrakcji. Trwają właśnie ostatnie prace.

- Rewitalizacja parku Wełnowieckiego to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, u zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda oraz w dolinie rzeki Ślepiotka. Rewitalizowany jest także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic..

Dzieci będą mogły wyszaleć się na świeżym powietrzu

W odnowionym parku pojawi się wiele stref do uprawiania różnych aktywności. Jedną z nich będzie odnowiony plac zabaw dla dzieci z wieloma nowymi urządzeniami takimi jak m.in. bujak, huśtawki, karuzele, obrotowe platformy, równoważnie sprężynowe czy urządzenie w kształcie koparki. Dzięki zamontowanej łopatce dzieci będą mogły napełniać, opróżniać i przenosić piasek z jednego miejsca w inne. Pozwoli to rozwinąć zdolności motoryczne, logiczne myślenie czy koordynację ruchowo-mięśniową. Na miejscu zamontowany zostanie również domek dla dzieci młodszych, w którym znajdą się panele zabawowe, ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnia.

Poza możliwością samodzielnej zabawy, zamontowany zostanie sprzęt, który umożliwi integrację z innymi osobami przebywającymi w parku. Posłuży do tego stół do piłkarzyków czy stół do ping-ponga. Starsze dzieci będą mogły też skorzystać ze ścieżki balansującej, która będzie się składać z różnych elementów. Będą to m.in. liny do podciągania, równoważnie linowe, „małpi most”, taborety, rurki wspinaczkowe i podesty do przeskakiwania. Nie zabraknie również miejsca do skakania – pojawi się zestaw złożony z 15 trampolin, z którego będą mogli korzystać zarówno młodsi jak i starsi.

W parku powstanie także przestrzeń umożliwiająca rozwijanie swoich zdolności muzycznych. Zamontowane zostaną m. in. bębny, dzwony rurowe czy cymbały. Również zimą można spodziewać się atrakcji. Miłośnicy sportów zimowych będą mogli korzystać z toru saneczkowego. Prace nad montażem poszczególnych elementów trwają.

Miejsce dla czworonogów

Również pupile znajdą dla siebie miejsce w odnowionym parku. Wybudowany został tu psi park. Wśród już zamontowanych urządzeń znajdują się m. in. równoważnia, rampa, obręcz czy specjalnie ustawione płotki, przez które zwierzęta będą mogły przeskakiwać. Nie zabrakło też słupków, pomiędzy którymi będzie można biegać slalomem. Jest to idealne miejsce do tresury swojego pupila, ale też przestrzeń, w której pies będzie mógł się wybiegać.

Wiele możliwości odpoczynku dla dorosłych

Nie zabraknie rozrywek dla dorosłych. Warto tu wspomnieć m.in. o placu do gry w Pétanque, zwaną też grą w bule. Jest to francuska gra polegająca na rzucaniu metalowymi kulami po wyznaczonym polu tak by znalazły się one jak najbliżej małej kulki nazywanej „świnką”. Będzie można też zagrać w szachy. Dla osób preferujących więcej ruchu znajdą się tory przeszkód oraz sprzęty, które można spotkać na klasycznej siłowni m. in. ławeczka do wyciskania na siedząco czy orbitrek. Dla osób, które lubią spędzać wolny czas na rowerach powstanie pumptrack oraz rolkostrada, czyli droga dla rowerów o szerokości 3 metrów i długości 280 metrów. Zarówno pumptruck, jaki i velostrada będą oświetlone. Na terenie parku zamontowane zostaną stojaki na rowery. Będzie można również poćwiczyć wspinaczkę na specjalnych kulach zbudowanych z paneli wspinaczkowych z uchwytami, a dla miłośników gier zespołowych powstanie wielofunkcyjne boisko.

W wyremontowanym parku dostępne będą również miejsca do odpoczynku. Zapewnią go zadaszone altany, które umożliwią np. zorganizowanie grilla. Pojawią się też stoły z ławkami oraz hamaki modułowe. Niektóre ławki zostaną wyposażone w tzw. trejaże, czyli konstrukcje zamontowane z boku i za ławką, po której będą rosły pnącza. Będzie to idealne schronienie przed słońcem w upalne dni.

Coś dla miłośników flory i fauny

Miłośnicy roślin na pewno ucieszą się z ogrodu deszczowego, w którym znajdą się rośliny dostosowane do zmiennych warunków wodnych. Poza tym zostanie zasadzonych 89 nowych drzew, które uzupełnią znajdującą się już w parku roślinność – takich gatunków jak m. in. buki, dęby, jesiony, klony i lipy. Na miejscu będzie także obszar z naturalną roślinnością łąkową. Osoby zainteresowane fauną będą mogły podziwiać ptaki, owady czy małe ssaki dzięki zamontowanym budkom lęgowym i karmnikom. Nie zabraknie również tzw. hoteli dla owadów. Cały park będzie można podziwiać z wybudowanego punktu widokowego zlokalizowanego na hałdzie, gdzie znajdzie się drewniana altana i dwa hamaki.


powiązane artykuły:

Zielony Budżet miasta Katowice
Lokalne 26 lutego 2024

Po raz piąty mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Zielonego B

Trasy rowerowe katowice
Lokalne 21 lutego 2024

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął przetargi na kolejne inwestycje w inf

Park przy ul Wantuły
Lokalne 21 lutego 2024

Trwają ostanie prace budowalne w parku przy ul. Wantuły w Katowicach. Wiosną tego roku mi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3