Kolejne przetargi na inwestycje rowerowe i drogowe w Katowicach

Trasy rowerowe katowice

Redakcja

21 lutego 2024

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął przetargi na kolejne inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz drogową w mieście. Wykonawcy wyłonieni w tych przetargach zajmą się takimi robotami jak: budowa drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ulicy Meteorologów, budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Granicznej, a także budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem.

Droga dla pieszych i rowerów na kolejnym docinku Meterologów

Przetarg dotyczy budowy drogi dla pieszych i rowerów na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej, o długości nieco ponad 650 m. Dzięki tej realizacji poprawi się płynność przemieszczania rowerzystów, a także zwiększy się wygoda i bezpieczeństwo zarówno ich, jak i pozostałych uczestników ruchu. Nowa droga dla pieszych i rowerów poprowadzona zostanie po stronie ogródków działkowych zlokalizowanych przy ul. Meteorologów i będzie biegła od skrzyżowania z ul. Bazaltową do ul. Francuskiej. W przetargu na realizację prac przewidziano 45 dni, a zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 29 lutego. Realizacja tej inwestycji jest wynikiem wyboru dokonanego w ramach Budżetu Obywatelskiego, wniosek ten w głosowaniu dla projektów lokalnych z Brynowa cz. wschodniej-os. Zgrzebnioka uzyskał 466 głosów.

Jednocześnie trwa przetarg na roboty budowalne przy sąsiadującym, 260-metrowym odcinku ul. Meteorologów, pomiędzy ul. Porfirową i Bazaltową. W tym przypadku otwarcie ofert nastąpi 23 lutego.

Rowerem do centrum

Kolejne istotne zadanie również realizowane w związku z wynikiem głosowania przeprowadzonego w ramach Budżetu Obywatelskiego, to budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Granicznej od Ronda Zenktelera do ul. Sikorskiego. Realizacja tej inwestycji wiąże się z robotami ziemnymi i przebudową istniejącego chodnika na odcinku ponad 300 metrów. Ponadto na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Krasińskiego zostanie namalowany znak P-27, czyli tzw. „sierżant rowerowy” 

- „Sierżanty rowerowe” pojawiły się w Polsce pod koniec 2015 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, a formalna definicja tego znaku poziomego brzmi „kierunek i tor ruchu roweru” – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, który odpowiada za realizację tej inwestycji. 

Otwarcie ofert zaplanowane jest na 28 lutego. Podobnie jak we wspomnianej wcześniej inwestycji, w tym przypadku wybrany wykonawca również będzie miał 45 dni na przeprowadzenie prac od momentu przekazania placu budowy.

Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich i Pod Młynem

Następna inwestycja dotyczy kierowców poruszających się przez Dąbrówkę Małą. Prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem. Wyłoniony w przetargu wykonawca przebuduje to miejsce, tworząc trzywlotowe rondo, które upłynni ruch i ułatwi kierowcom poruszanie się. Każdy z wlotów skrzyżowania będzie „skanalizowany”, czyli przeciwne kierunki ruchu zostaną oddzielone wyspą kierunkową. Dodatkowo przejścia dla pieszych zostaną przesunięte w kierunku ronda i doświetlone, tak by zwiększyć bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty na realizację tej inwestycji do 1 marca br.

powiązane artykuły:

Budowa boiska w Katowickiej Kostuchnie
Lokalne 20 lutego 2024

Jak informuje katowicki magistrat, prace nad nowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Boya

Trasy rowerowe katowice
Lokalne 7 lutego 2024

Rozpoczęły się trzy postępowania przetargowe na inwestycje rowerowe w Katowicach. W Giszo

Krem pod oczy wart wyróbowania
Lifestyle 19 lutego 2024

Troska o delikatną skórę wokół oczu to kluczowy element rutyny pielęgnacyjnej dla wielu z nas. W

Skin streaming na skore
Lifestyle 20 lutego 2024

Skin streaming, czyli moda na zupełnie inną pielęgnację ciała zainicjowana przez influencerki sp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3