W Galerii Katowickiej zaparkujemy bez biletu

Galeria Katowicka

Redakcja

24 lutego 2024

Od poniedziałku, 26 lutego w Galerii Katowickiej rozpocznie się wdrażanie nowego systemu parkingowego  ticketless (bez biletów). Zmiany mają poprawić przepustowość podziemnego parkingu. 

Wprowadzanie zmian ruszy w najbliższy poniedziałek. Nowy system będzie odczytywał tablice rejestracyjne samochodów, a kierowcy nie będą musieli już pobierać biletów.

-  To rozwiązanie nie tylko bardziej ekologiczne, ale też wygodne dla kierowców – nie będzie wymagało od nich konieczności pamiętania o bilecie, zatrzymywania się na bramkach na dłużej, otwierania okna w samochodzie. To z kolei przełoży się pozytywnie na szybsze przejazdy i pozwoli skutecznie rozładować ruch wokół bramek wjazdowych i wyjazdowych - informuje Galeria Katowicka.

Prace obejmą wymianę szlabanów, montaż kamer ANPR do sczytywania tablic rejestracyjnych samochodów, wymianę kas parkingowych oraz modernizację systemów teleinformatycznych, która ma zapewnić sprawne i bezpieczne działanie systemu. Galeria zapewnia, że zrobi wszystko, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców parkujących w podziemnym parkingu. Nie zmieni się organizacja ruchu. 

Z dwóch bramek wjazdowych i dwóch bramek wyjazdowych w danym kierunku (Mikołowska, Słowackiego, Kościuszki) jedna będzie przejezdna – z dotychczasowym systemem, a druga w tym czasie będzie zamknięta i przystosowywana do nowego systemu. Po dostosowaniu bramek zaczną działać nowe kasy, które zostaną zamontowane w przejściach pomiędzy parkingiem a Galerią Katowicką na poziomach -2 i -3. Harmonogram prac zakłada, że przejście na nowy system zajmie około dwóch tygodni.

– Staraliśmy się tak zaplanować prace, aby kierowcy praktycznie nie odczuli w związku z nimi większych utrudnień. Zapewnimy drożność wszystkich wjazdów i wyjazdów, wyłączając tylko po jednej nitce (bramce), a prace skumulujemy maksymalnie w najkrótszym możliwym czasie. Jesteśmy przekonani, że klienci i mieszkańcy docenią komfort nowego systemu parkingowego, który nie będzie już od nich wymagał pamiętania o bilecie – mówi Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej.

System przy wjeździe będzie sczytywał tablice rejestracyjne samochodów. Kierowcy wracając na parking wpiszą w automacie biletowym (znajdującym przy wejściach na parkingi na poziomach -2 i -3), numer rejestracyjny pojazdu, a system wskaże kwotę do zapłaty. W przypadku, gdy tablica rejestracyjna samochodu będzie nieczytelna (np. zabrudzona), na ekranie bramki wjazdowej pojawi się informacja, że system nie może sczytać rejestracji. W takich sytuacjach system zasugeruje pobranie biletu, a więc dotychczasową, znaną klientom Galerii Katowickiej, metodę rejestracji czasu parkowania.

Galeria Katowicka zapewnia, że nie zmieni się cennik. Pierwsza godzina będzie nadal bezpłatna, a każda kolejna w cenie 4 zł. Klienci kina i myjni nadal będą mogli korzystać aż z sześciu bezpłatnych godzin parkowania.

fot. materiał prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3