Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

"Odmrażanie" łóżek covidowych w Katowicach i Zabrzu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
W kolejnych szpitalach woj. śląskiego odmrożono miejsca zabezpieczone pod kątem chorych na COVID-19 dla pacjentów potrzebujących leczenia innych chorób – przekazała PAP w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Chodzi m.in. o szpitale w Zabrzu i Katowicach.

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z czwartku, w sumie w regionie dla chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji przygotowano 4065 łóżek, z czego zajętych w czwartek było 1962. W regionie jest też obecnie 318 łóżek respiratorowych, z czego zajętych – 201.

Rozpoczęcie procesu odmrażania tzw. łóżek covidowych, zabezpieczanych w różnych szpitalach woj. śląskiego, wiązało się m.in. z poniedziałkowym otwarciem szpitala tymczasowego uruchomionego w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK).

Placówka ta jest zaplanowana na 500 miejsc, w tym 100 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Na razie uruchomiono tam moduł obejmujący 140 łóżek planowych i 20 respiratorowych. Zgodnie z piątkową informacją Kucharzewskiej, dotąd skierowano tam 7 pacjentów wymagających terapii tlenowej.

O kierowaniu pacjentów do szpitala w MCK decyduje koordynator katowickiego szpitala MSWiA, który sprawuje patronat medyczny nad tą placówką. Na razie nie ma potrzeby kierowania tam pacjentów z dalszych terenów woj. śląskiego. Jednocześnie wojewoda śląski informuje wybrane szpitale, które miały przygotować kolejne miejsca covidowe, że obecnie nie ma takiej potrzeby.

Jak podała w piątek Kucharzewska, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, m.in. 23 takie łóżka II poziomu mogą zostać zwolnione w szpitalu specjalistycznym w Zabrzu; 24 łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19 nie muszą też powstawać w szpitalu bonifratrów w Katowicach.

Kolejne łóżka covidowe nie muszą się też na razie otwierać w szpitalach w Tarnowskich Górach, w Kłobucku, w katowickich Murckach, w Wodzisławiu Śląskim, a także w tyskim szpitalu Megrez. Placówki te są zwalniane z wykonywania dotychczasowych decyzji wojewody śląskiego w tym zakresie.

Na razie nie pracują również dwa pozostałe szpitale tymczasowe przewidziane dla regionu. Jeden z nich, na 144 miejsca, utworzony w hali dawnego terminalu cargo na terenie lotniska Katowice W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 1355 w Pyrzowicach, jest gotowy. Prace nad utworzeniem trzeciego szpitala – w ustrońskim sanatorium Równica – czasowo wstrzymano na etapie projektowym.

przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim i o 66 zgonach w tym regionie (wśród nich 64 w związku z chorobami współistniejącymi z COVID-19.

W sumie w woj. śląskim od początku epidemii do piątku potwierdzono 133 127 przypadków zakażenia koronawirusem.(PAP)


Komentarze