Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-5 °C
AAA

"O zmarłych pamiętać - żyjących wspierać". Kwesty na cmentarzach w całym regionie

Wiadomości
Kwesty na renowację cmentarzy, wsparcie hospicjów oraz osób ubogich i potrzebujących odbędą się w piątek na wielu cmentarzach woj. śląskiego. Jak co roku pieniądze do puszek będą zbierać setki wolontariuszy, wśród nich samorządowcy, artyści, społecznicy i młodzież.

Doroczne kwesty, z których najstarsza w regionie ma już około 30-letnią tradycję, odbędą się m.in. w Częstochowie, Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Tychach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Żorach i Będzinie.

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie" - ta myśl kardynała Stefana Wyszyńskiego od wielu lat przyświeca kweście, organizowanej w dniu Wszystkich Świętych od 23 lat w Częstochowie. Artyści, dziennikarze, przedstawiciele instytucji kultury, samorządowcy i młodzież - w sumie ponad 80 osób - kwestują na ratowanie zabytkowych nagrobków, głównie na cmentarzach Kule i św. Rocha.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Liga Miejska. Dotychczas kosztem blisko 305 tys. zł udało się odrestaurować 18 nagrobków, w większości z końca XIX i XX wieku: 8 na cmentarzu św. Rocha, 9 na cmentarzu Kule i jeden na cmentarzu w dzielnicy Raków. W ub. roku częstochowska kwesta przyniosła ponad 18 tys. zł. Pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na renowację zabytkowego nagrobka Marianny Walenty z 1906 r. (na cmentarzu Kule), dłuta częstochowskiego rzeźbiarza Józefa Baltazara Proszowskiego - autora m.in. rzeźb na elewacji domu przy ul. 7 Kamienic w Częstochowie.

Jedna z najstarszych w regionie zbiórek - w Bytomiu - ma już 26-letnią tradycję. Organizuje ją środowisko mieszkających w tym mieście Kresowian, którzy przez wiele lat zbierali pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa, a od 23 lat kwestują pod hasłem "O zmarłych pamiętać - żyjących wspierać" - m.in. na wakacje ubogich dzieci ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP. Zbiórka odbędzie się na cmentarzach przy ul. Kraszewskiego i Powstańców Śląskich.

W Bytomiu od 20 lat organizowana jest też inna kwesta, dzięki której odnawiane są zabytkowe grobowce na cmentarzu Mater Dolorosa. Ta powstała w XVII w. nekropolia przy ul. Piekarskiej należy do najstarszych w regionie; ponad 30 lat temu została wpisana do rejestru zabytków. Pieniądze z kwest przez wiele lat przeznaczane były głównie na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców. Jednak rejestr zabytków obejmuje nie tylko nagrobki, ale także cmentarną infrastrukturę - zieleń i aleje, stąd w ostatnich latach datki zasilały brukowanie kolejnych cmentarnych alejek. Natomiast w tym roku kwestę od bytomskiej parafii św. Trójcy ponownie przejęło Towarzystwo Miłośników Bytomia, aby znów zadbać o zabytkowe nagrobki.

W Będzinie dzięki organizowanym od 16 lat kwestom na trzech cmentarzach odnawiane są nagrobki najstarszej nekropolii miasta - na Górze Zamkowej. W sumie od 2004 r. zebrano dotąd niespełna 300 tys. zł, z których poddano renowacji 17 zabytkowych nagrobków i rozpoczęto renowację kolejnych. M.in. przeprowadzono renowację grobu górników kopalni "Reden" z 1836 r., grobu rodziny Chorzelskich, weterana powstania styczniowego Walentego Walasa, Teodora i Feliksy z Kindlerów Kahl. Odnowiono także grób małżonków Siedleckich, Eugenii z Zalassowskich Bogusławskiej, krzyż rodziny Sączewskich z przełomu XIX i XX w. i grobowiec Zdeblów i Zalewskich - najbardziej rozpoznawalny i jeden z najpiękniejszych obiektów w najstarszej części cmentarza, uratowany w ostatniej chwili, ponieważ groził zawaleniem. Było to najambitniejsze przedsięwzięcie podjęte w dotychczasowej historii będzińskiej akcji.

W tym roku organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina zbiórka, w której weźmie udział ponad 130 kwestujących, potrwa od 1 do 3 listopada. Zebrane pieniądze będą przeznaczone m.in. na odnowienie miejscach pochówku czterech zagłębiowskich socjalistów, rozstrzelanych we wrześniu 1906 r.: Franciszka Supernaka, Józefa Zająca, Józefa Bębasa i Teofila Jędrusika. Dorocznej kweście w Będzinie towarzyszy pocztówka, przedstawiająca poddawane renowacji grobowce oraz ich historię.

Na starym cmentarzu parafialnym w Rudzie Śląskiej-Orzegowie oraz na cmentarzu komunalnym w tym mieście po raz kolejny będą zbierane pieniądze na ratowanie zabytków tej nekropolii, gdzie m.in. znajduje się mauzoleum górników, którzy zginęli w kopalni "Karol" w 1879 r. Kwestować będą członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Orzegowa, który niegdyś był samodzielną gminą. W ostatnich latach udało się uporządkować zapuszczony cmentarz i rozpocząć renowację jego zabytków. Na cmentarzach w rudzkiej dzielnicy Kochłowice odbędzie się natomiast kwesta na renowację zbiorowej mogiły Powstańców Śląskich. Zbiórkę organizują stowarzyszenie "Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska" oraz Fundacja "Anioły w Piżamkach".

Oprócz ratowania zabytkowych nekropolii, organizowane 1 listopada kwesty najczęściej wspomagają również cele charytatywne. Po raz 20. zbiórka odbędzie się w piątek np. na cmentarzach w Zabrzu. Tamtejsze Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w ten sposób pozyskuje środki na pomoc bezdomnym i ubogim, w tym osobom niepełnosprawnych. Udział w kweście pod hasłem "Bliźniemu swemu" biorą przedstawiciele władz miasta z prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik, radni, członkowie i sympatycy Towarzystwa oraz młodzież z zabrzańskich szkół. Pieniądze trafiają na pomoc dla dzieci i matek przebywających w prowadzonym przez Towarzystwo Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Zabrzu-Rokitnicy, a także wspierają osoby skrajnie ubogie i bezdomne.

W Tychach po raz 20. kwestę organizuje Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Kaliksta. "Dochód z kwesty zostanie przeznaczony na utrzymanie Domu Hospicyjnego w Tychach, który powstał jako votum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II" - podali organizatorzy zbiórki. Co roku w Tychach kwestuje ok. 200 osób. Kwestujących wolontariuszy szkolnych i hospicyjnych można spotkać na cmentarzach komunalnych (Wartogłowiec i Świerczyniec), a także na cmentarzach przy tyskich parafiach św. Marii Magdaleny, Ducha Świętego, Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask, św. Jana Chrzciciela oraz św. Bartłomieja Apostoła w pobliskim Bieruniu.

Kwesta na rzecz nieuleczalnie chorych przebywających w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach odbędzie się także na gliwickich cmentarzach. Z zebranych pieniędzy hospicjum kupuje m.in. potrzebny w leczeniu i pielęgnacji chorych sprzęt, a także finansuje rozbudowę. W Żorach i okolicznych miejscowościach pod hasłem "Wspólnie zapalmy płomyk nadziei" po raz kolejny zorganizowano trzydniową kwestę na rzecz hospicjum im. Jana Pawła II, z udziałem setek wolontariuszy - w ub. roku w tym mieście i okolicach w ciągu dwóch dni na 13 cmentarzach zebrano rekordową kwotę prawie 73,8 tys. zł. Kwestowało w sumie ok. 470 osób - podobna liczba wolontariuszy ma wziąć udział w tegorocznej zbiórce.

Wolontariusze Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego św. Jana Pawła II w Katowicach będą kwestować na cmentarzach katowickich oraz w pobliskich Siemianowicach Śląskich. To ósma kwesta na rzecz katowickiego hospicjum. Wśród kwestujących blisko 200 wolontariuszy będą uczniowie, emeryci, osoby pracujące; czasami kwestują całe rodziny. Jest to również forma promowania idei dzieła hospicyjnego - podkreślają przedstawiciele katowickiego hospicjum. Zebrane pieniądze trafiają na bieżące potrzeby oddziału hospicyjnego: leki, sprzęt rehabilitacyjny i wszelkie udogodnienia dla pacjentów. Przed rokiem zebrano ok. 24,5 tys. zł.

Przed cmentarzami w Rybniku zbiórkę już po raz szósty przeprowadzą wolontariusze Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie, zbierający fundusze na budowę hospicjum stacjonarnego w tym mieście. W tym roku po raz pierwszy można będzie wpłacić datek przez terminal płatniczy. "Dzięki sugestiom naszych darczyńców postaraliśmy się o takie ułatwienie dla osób, które będą chciały nas wesprzeć w tym roku" - podali organizatorzy zbiórki, w którą zaangażowanych będzie ponad 60 osób, w tym seniorzy, studenci i uczniowie. (PAP)


Komentarze