Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Górnik z kopalni Piast-Ziemowit chciałby mordować ukraińskie dzieci

Ukraińska rodzina z dwójką dzieci poszukiwała w Tychach mieszkania do wynajęcia. Pod ogłoszeniem pojawił się komentarz pana Piotra, a w nim groźby. "Zrobię im krwawy Śląsk" zapowiedział. Wpisem już zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a sprawą ma zająć się prokuratura - informuje portal tychy.info.

"Niech wydupiają do siebie albo kupię maczete i zrobię im krwawy Śląsk jak oni Wołyń." - to komentarz Piotra pod ogłoszeniem rodziny z Ukrainy z 2 dzieci. Szukają mieszkania do wynajęcia w Tychach. Mężczyzna wpisu dokonał podpisując się imieniem i nazwiskiem. Z opisu pod profilem dowiadujemy się również, że jest pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Piotr chciałby mordować ukraińskie dzieci. Takich jak Piotr są tysiące. Nauczono ich nienawidzić. Potem w sądzie powtarzają, że nie wiedzieli, a w ogóle to o co chodzi, przecież jest wolność słowa - napisał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

OMZRiK stawia także pytanie o to, czy Ukraińcy mogą czuć się bezpieczni w nowym miejscu, czy czują się witani i akceptowani.

Ośrodek przypomina, że znieważanie i nawoływanie do nienawiści z powodu pochodzenia, lub narodowości to przestępstwo. Nie bez powodu - jak wskazują badania socjologiczne i historia XX wieku słowa są pierwszym stopniem piramidy nienawiści. Po nich następuje wykluczenie, dehumanizacja, fizyczne ataki. Słowa nienawiści ostatecznie prowadziły do eksterminacji. Dlatego stawiamy tamę już na samym początku, nie czekamy na dalsze efekty - wyjaśniają reakcję.

Przypadek Piotra trafia do prokuratury, podobnie jak wiele innych przypadków, którymi codziennie się zajmujemy - poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

źródło: Tychy.info


Komentarze