Basen Brynów ponownie otwarty. Zainstalowano w nim pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć

Basen Brynow

Redakcja

23 marca 2022

Zakończyła się już coroczna kontrola techniczna urządzeń Basenu Brynów i obiekt jest ponownie otwarty dla klientów. Na basenie zainstalowano pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć SwimEye-SDU.

Basen Brynów został ponownie otwarty po przerwie technologicznej.

Przeprowadzono w tym czasie szereg napraw gwarancyjnych. Prace były konieczne, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Usunięto m.in. wady i usterki gwarancyjne, opróżniono i zdezynfekowano niecki basenowe”

tłumaczy Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów.

W ciągu dwóch dni po zakończeniu przerwy Basen Brynów przyjął 1891 klientów i to wyłącznie w strefie mokrej.

Czas przerwy technologicznej został również wykorzystany do montażu na basenie pierwszego w Polsce systemu wykrywania utonięć SwimEye -– SDU.

To sieć podwodnych kamer i komputerów wizyjnych, które tworzą siatkę monitorowania niecek basenów – rekreacyjnego i sportowego. Odpowiednia liczba i pozycja kamer umożliwi śledzenie całej powierzchni niecek. System działa w oparciu o zaawansowane algorytmy dokonujące analizy obrazu z kamer podwodnych, dzięki czemu znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystających z obiektu.

Kiedy człowiek staje się nieruchomy system zaczyna liczyć czas i wskazuje na wstępne zagrożenie. Po 10 sekundach SwimEye włącza pełny alarm elektroniczny – aktywuje sygnał świetlny i wysyła sygnał dźwiękowy oraz wiadomość tekstową do radiotelefonów będących na wyposażeniu ratowników, z dokładną informacją, w której strefie niecki doszło do zdarzenia”

dodaje Tomasz Szpyrka.

System detekcji utonięć jest narzędziem, które wspiera pracę ratowników ale nie zastępuje aktywnego nadzoru nad basenem. Pozwala wyeliminować problemy z ograniczoną widocznością dna. Tę widoczność ograniczają najczęściej odblaski, cienie i fale. Jest codziennie kalibrowany i uczy się, by fałszywych alarmów było jak najmniej. Wszyscy ratownicy wdrażają się w jego obsługę i włączają go do codziennej rutyny.

Wykonawcą systemu jest Konica Minolta wraz z norweskim SwimEye. Umożliwia on stałą obserwację osób znajdujących się w niecce basenu i zapewnia „dodatkowe oczy” pod wodą, śledząc ruch pływaków. Wykrywa osobę, która pozostaje nieruchoma na dnie basenu i poprzez skrócenie czasu reakcji ratownika pomaga ratować życie”

zaznacza dyrektor Tomasz Szpyrka. 

W postępowaniu przetargowym wybrano firmę Konica Minolta, która wraz z norweskim SwimEye wykonała system detekcji utonięć na Basenie Brynów. W pierwotnym założeniu miał on chronić pływających w basenie sportowym, jednak ostatecznie zdecydowano, by kamery zainstalować również w niecce basenu rekreacyjnego. Podobne zabezpieczenia zostaną również zainstalowanie na Basenie Burowiec i budowanym Basenie Zadole.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 35.9µg/m3 PM2.5: 26.9µg/m3