W Katowicach powstaną zielone przystanki mierzące jakość powietrza

Zielone przystanki

Redakcja

5 marca 2024

Zielona oaza przed budynkiem, w którym niegdyś mieściła się siedziba Muzeum Śląskiego oraz cztery zielone przystanki jeszcze w tym roku mają powstać w Katowicach. Projekt UPSURGE wchodzi w kolejną fazę. Po odebraniu projektów zagospodarowania przestrzeni Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczął poszukiwania wykonawcy. Oferty można składać do 21 marca.

Zielone przystanki powstaną w Katowicach w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Projekt zakłada dostarczenie rozwiązań opartych na naturalnych systemach, które przeciwdziałać będą niekorzystnym zmianom klimatu. W Katowicach dzięki niemu powstaną cztery zielone przystanki autobusowe i wydzielone zostanie miejsce na Rynku, w którym nasadzone zostaną między innymi dwa drzewa. Dodatkowo w każdej z inwestycji przewidziano montaż specjalistycznych czujników, urządzeń digitalizacyjnych i informacyjnych, które pozwolą na bieżąco monitorować stan powietrza w tych miejscach. 

Rośliny odporne na warunki atmosferyczne ozdobią cztery przystanki i oazę na Rynku

Przystanki, które przejdą metamorfozę w ramach projektu to: Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska oraz dwa przystanki przy ul. Chorzowskiej – Dąb Kościół i Park Śląski Ogród Zoologiczny. Zielona oaza pojawi się także na Placu Obrońców Katowic na Rynku. Wykonawca będzie miał prawie 9 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację zadania, a więc przystanki powinny być gotowe jeszcze w tym roku. Całość kosztów w wysokości 2,1 mln zł jest pokrywana z środków unijnego programu Horyzont 2020.

W ramach prac na każdym z przystanków wykonawca będzie musiał m.in. zdemontować istniejącą wiatę przystankową i założyć nową z systemem zielonego dachu. Na przystankach znajdą się także m.in. ławki, przysiadki i kosze na odpady. Wykonawca będzie musiał także zamontować urządzenia pomiarowe i wolnostojący infobox, który ma wyświetlać informacje pomiarowe. Odpowiedzialny będzie także za budowę linii zasilającej elementy pomiarowe i zmianę lokalizacji elektronicznego wyświetlacza rozkładu jazdy na każdym przestanku. W Ochojcu konieczna będzie modernizacja schodów terenowych, a na Jagiellońskiej i obu przystankach na Chorzowskiej prace brukarskie polegać będą na demontażu części kostki brukowej i granitowej, a także stworzeniu podbudowy pod rabatę roślinną. Na Rynku wykonawca zmieni lokalizację ławek, dostarczy i zamontuje urządzenia pomiarowe oraz przeprowadzi prace brukarskie. W Ochojcu i na Jagiellońskiej urządzenia będą mierzyły jakość powietrza, natomiast na Rynku i na przystankach na Chorzowskiej dodatkowo będą także stacje pogodowe. Oprócz tego wykonawca ma dostarczyć cztery mobilne stacje pomiarowe, które będzie można zamontować na samochodach – np. na pojeździe komunikacji miejskiej.

Przy realizacji tych inwestycji zastosowane zostaną odpowiednio dobrane rośliny, które będą odporne na susze, sól oraz zanieczyszczenie powietrza. To gatunki łatwe w pielęgnacji i niewymagające regularnego podlewania czy nawożenia. Jednym z celów zastosowania rozwiązań opartych na przyrodzie jest wykorzystanie takich roślin, które generują jak najmniejsze koszty utrzymania. Dodatkowo przy przystanku Ochojec Szpital przy ul. Ziołowej posadzone zostaną trzy drzewa, a przy przystanku zlokalizowanym wzdłuż ul. Chorzowskiej – Park Śląski Ogród Zoologiczny posadzony zostanie klon polny. Ponadto nasadzone zostaną krzewy ozdobne, byliny, trawy i pnącza.powiązane artykuły:

Zielone przystanki w katowicach
Lokalne 10 stycznia 2024

Po spotkaniach konsultacyjnych i warsztatach z mieszkańcami, Zakład Zieleni Miejskiej ode

Zielona rewolucja w rekach mieszkancow Katowic Fot AMS
#EkoSilesia 16 listopada 2022

W Katowicach powstaną 22 zielone przystanki. Od 15 do 30 listopada mieszkańcy i osoby korzystające z

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3