W Katowicach powstaną kolejne zielone przystanki oraz zielona oaza na Rynku

Zielone przystanki w katowicach

Redakcja

10 stycznia, 2024

Po spotkaniach konsultacyjnych i warsztatach z mieszkańcami, Zakład Zieleni Miejskiej odebrał od wykonawcy projekty zagospodarowania przestrzeni przy 4 przystankach komunikacji publicznej oraz nowego zieleńca przy katowickim rynku. To inwestycje, które zostaną zrealizowane w Katowicach w ramach projektu UPSURGE. Całość będzie gotowa do końca 2024 r.

W ramach projektu UPSURGE, projektując zielone przystanki czy oazę na Rynku korzystano w dużej mierze z pomysłów mieszkańców. Dla każdej lokalizacji odbyły się po 3 warsztaty – łącznie 15, zaczęły się latem 2022 r. i trwały przez cały 2023 r. Pierwsze miały charakter roboczy – wspólnie z mieszkańcami i radami dzielnic tworzone były koncepcje. Na drugich projektanci przedstawiali pierwsze koncepcje projektów i razem z mieszkańcami omawiane były ewentualne zmiany. Na ostatnich warsztatach prezentowane były ostateczne wersje projektów. W grudniu 2023 r. projekty zostały ukończone. Zebrane zostały także wymagane pozwolenia na realizację tych inwestycji.

Na tym jednak nie kończy się proces współpracy z mieszkańcami. W pierwszej połowie 2024 r. uruchomione zostanie tzw. Laboratorium Miejskie jako eksperymentalna przestrzeń współpracy ekspertów z mieszkańcami i interesariuszami. - Wspólnie z ZZM, przy współpracy z radami dzielnic, szpitalem na Ochojcu oraz Miastem organizowane będą spotkania, warsztaty, działania promocyjne, konkursy artystyczne skierowane do różnych grup społecznych, które mają przede wszystkim uzmysłowić, jak istotną rolę odgrywa przyroda w mieście i jakie korzyści mieszkańcy mogą z niej czerpać. Chcemy też zmobilizować społeczności lokalne do kreowania nowych zielonych miejsc w Katowicach – informuje Izabela Ratman-Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

4 przystanki i nowe drzewa na Rynku

Przy realizacji tych inwestycji zastosowane zostaną odpowiednio dobrane rośliny, które będą odporne na susze, sól oraz zanieczyszczenie powietrza. Będą one łatwe w pielęgnacji i nie będą wymagały regularnego podlewania czy nawożenia. Jednym z celów zastosowania rozwiązań opartych na przyrodzie jest wykorzystanie takich gatunków, które generują jak najmniejsze koszty utrzymania.

Pierwszym z miejsc będzie zielony przystanek autobusowy Ochojec Szpital przy ul. Ziołowej. Obok przystanku posadzone zostaną trzy drzewa dające cień, a wokół krzewy, byliny, trawy ozdobne. Nad przystankiem powstanie roślinny dach. Kolejna realizacja to zielony przystanek autobusowy przy ul. Jagiellońskiej. Zyska on zielony dach, który opóźni spływ wody deszczowej i obniży temperaturę. Posadzone zostaną niskie krzewy, byliny, trawy oraz rośliny pnące. Dużo zieleni zyska również przystanek autobusowy Dąb Kościół przy ruchliwej ul. Chorzowskiej. Miejsce to charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu, porywami wiatru oraz nasłonecznieniem. Dodatkowo przestrzeń wokół przystanku jest bardzo niewielka, więc projekt jest tu bardzo wymagający. Na wiacie przystanku pojawi się roślinny dach gromadzący wodę z opadów. Natomiast część brukowanej powierzchni zostanie zastąpiona krzewami ozdobnymi, bylinami, trawami i pnączami. Kolejna lokalizacja to przystanek autobusowy przy słynnej rzeźbie Żyrafy w Parku Śląskim. Pomimo sąsiedztwa parku, na przystanku przy słonecznej pogodzie nie ma się gdzie schronić przed dokuczliwym skwarem. W tym miejscu powstanie zielony dach, a obok przystanku posadzony zostanie klon polny. Oprócz tego pojawi się tam duża ilość niskiej roślinności – krzewy ozdobne, byliny, trawy, winorośl na podporach.

Ostatnim miejscem będzie zielona oaza na Rynku. Fragment placu przed wejściem do byłego budynku Muzeum Śląskiego zostanie odbrukowany. W tym miejscu posadzone zostaną dwa drzewa oraz byliny, krzewy ozdobne i trawy wieloletnie. Dzięki temu mieszkańcy zyskają nowe miejsce do wypoczynku. Wykonawcą projektów jest biuro 44STO z Gliwic.

W I kwartale 2024 r. ogłoszony zostanie przetarg na realizację prac w terenie. Całość powinna być gotowa do końca 2024 r.

powiązane artykuły:

Zielona rewolucja w rekach mieszkancow Katowic Fot AMS
#EkoSilesia 16 listopada, 2022

W Katowicach powstaną 22 zielone przystanki. Od 15 do 30 listopada mieszkańcy i osoby korzystające z

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3