Minister przemysłu pojedzie do Brukseli rozmawiać o umowie społecznej

Czarnecka
Kastelik

Szymon Kastelik

11 stycznia, 2024

Marzena Czarnecka i Borys Budka na początku lutego spotkają się z komisarzami Komisji Europejskiej. Będą rozmawiać o notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. 

Pomimo, że ministerstwo przemysłu "oficjalnie" jeszcze nie powstało, to Marzena Czarnecka (szefowa nowego resortu) nie zamierza czekać z założonymi rękami. 5 lutego odwiedzi Brukselę wraz z ministrem aktywów państwowych, Borysem Budką. W stolicy Belgii dojdzie do spotkania z Margrethe Vestager i Maroš Šefčovič - komisarzami Komisji Europejskiej.

Głównym tematem spotkania będzie notyfikacja umowy społecznej dla górnictwa. Przypomnijmy, że po długich negocjacjach Jacka Sasina ze związkami zawodowymi, umowa ta została podpisana 28 maja 2021 roku, czyli prawie 3 lata temu! Jednak do tej pory nie została notyfikowana przez Komisję Europejską, a właśnie jej zgoda jest potrzebna, żeby Polska w sposób zgodny z przepisami i transparentny mogła wprowadzać zapisy umowy społecznej w życie.

Nie tylko wygaszanie kopalń

Oczywiście jednym z najważniejszych zapisów umowy społecznej dla górnictwa jest harmonogram zakończenia wydobycia węgla kamiennego. Dokument przewiduje, że proces ten potrwa do 2049 roku. Ale to nie wszystko. Założenia umowy społecznej to też m.in. wsparcie dla spółek górniczych, osłony dla górników oraz podstawy do przeprowadzenia prawdziwej transformacji Górnego Śląska.

Niektóre założenia umowy społecznej:

  • mechanizm finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego,
  • indeksacja wynagrodzeń,
  • zasady budowy i wdrażania instalacji tzw. czystego węgla,
  • powołanie specjalnego Funduszu Transformacji Śląska,
  • gwarancje zatrudnienia,
  • pakiet świadczeń socjalnych dla pracowników likwidowanych Jednostek Produkcyjnych.

Pakiet osłon zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy. Poprzedni rząd zjednoczonej prawicy, nie czekając na Komisję Europejską, zaczął wprowadzać niektóre zapisy Umowy Społecznej.

Podczas minionej kampanii wyborczej Donald Tusk wraz z Koalicją Obywatelską obiecywali, że notyfikacja umowy społecznej będzie jednym z priorytetów ich rządu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.9µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3