W Dąbrowie Górniczej powstała pierwsza jadłodzielnia

Jadlodzielnia dabrowa gornicza

Redakcja

29 lutego 2024

Pierwsza Jadłodzielnia powstała w Dąbrowie Górniczej. Już od 3 marca mieszkańcy miasta będą mogli korzystać z niej na osiedlu Mydlice Północne. To inicjatywa stowarzyszenia "Lepsze Miasto", której celem jest zapobieganie marnowaniu żywności.

Dąbrowska Jadłodzielnia stanęła w centrum Mydlic Północnych, jednej z najbardziej zaludnionych dzielnic Dąbrowy Górniczej. Zainstalowana została tam lodówka, gdzie każdy może zostawić i podzielić się nadmiarem jedzenia. Ważne jest, aby przynosić tylko produkty, które sami chcielibyśmy spożyć. Można przekazać żywność zapakowaną, z ważnym terminem ważności, owoce, warzywa zdatne do spożycia oraz produkty suche, takie jak makaron czy ryż. W ten sposób możliwe jest zarówno pomaganie potrzebującym, jak i unikanie marnotrawstwa żywności.

"Niemałe ilości żywności są marnowane, a jednocześnie jej koszty w ostatnich latach znacznie wzrosły, co wpływa na budżety wielu z nas. To pewnego rodzaju paradoks. Dlatego chciałbym, aby każdy, niezależnie od sytuacji życiowej, mógł dzielić się żywnością i z niej korzystać w naszym punkcie" – mówi Marceli Zawadzki, prezes stowarzyszenia „Lepsze Miasto”, pomysłodawca dąbrowskiej Jadłodzielnii. „To rezultat długotrwałych rozmów i poświęconego czasu. Mam nadzieję, że będziemy z niej korzystać odpowiedzialnie i przede wszystkim, że okaże się funkcjonalna” – dodaje Marceli Zawadzki.

Jadłodzielnia planuje rozpocząć swoją działalność od 3 marca 2024 roku. Oprócz lodówki, wkrótce pojawią się również niewielkie regały na produkty suche. Marceli Zawadzki podkreśla, że ta inicjatywa nie mogłaby zaistnieć bez wsparcia sklepu „Delikatesy” przy ulicy Łukasińskiego 11, gdzie się znajduje i skąd czerpie prąd.

Pomysłodawcy zauważają, że podobne miejsca z powodzeniem funkcjonują w dużych miastach. „Lepsze Miasto” traktuje ten projekt eksperymentalnie i ma nadzieję, że na tak dużym osiedlu, społeczna lodówka spełni swoją rolę. Nie wyklucza również podobnych inicjatyw w przyszłości, w innych lokalizacjach. W najbliższych tygodniach będzie również prowadzić akcje informacyjne wśród mieszkańców oraz osób potencjalnie zainteresowanych.

Stowarzyszenie „Lepsze Miasto” działa w Dąbrowie Górniczej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, angażując się przede wszystkim w kwestie proekologiczne i bezpieczeństwo seniorów.

powiązane artykuły:

Bazylak
Lokalne 21 lutego 2024

Poseł Wojciech Saługa i senator Beata Małecka-Libera w imieniu Koalicji Obywatelskiej poparli kan

Monitoring jakosci powietrza
Lokalne 2 lutego 2024

17 czujników rozmieszczonych na terenie Dąbrowy Górniczej umożliwia monitorowanie stężenia pyłów

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3